Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Co jsou to kapalné krystaly?

Tekuté, tekoucí či kapalné krystaly jsou často používaným pojmem. Co se ale skrývá za tímto, vlastně vnitřně rozporným, označením?

Existuje několik druhů tekutých krystalů, pro všechny z nich však v zásadě platí:
– tekutý krystal působí navenek jako kapalina, tj. lze například nalít do nádoby a přitom přijme její tvar.
– vlastnosti látky jsou však výrazně směrově orientované, tzv. anizotropní. Molekuly zde nevykonávají pouze neuspořádaný Brownův pohyb. Na rozdíl od "klasických" kapalin se tekuté krystaly odlišují i v takových vlastnostech, jako je viskozita či povrchové napětí.
– tekutý krystal je tak podobně jako amorfní látka přechodem mezi tuhou a kapalnou fází, pouze se vzhledem k amorfní látce chová jaksi "inverzně".
– tekutý krystal obvykle existuje v určitém teplotním rozpětí mezi klasickou kapalnou a pevnou fází.

Molekuly tekutých krystalů mají často specifický tvar (jedná se obvykle o dosti složité organické látky), mohou být například výrazně protáhlé v jednom směru. V takovém případě mají za určité teploty tendenci se skládat do geometricky orientovaných řetězců. Mohou vznikat buď vodorovné vrstvy, po kterých molekuly tečou, nebo svislé válcovité sloupce – to např. tehdy, když molekuly mají tvar plochých kružnic. Odborně se jednotlivé varianty tekutých krystalů označují jako nematické, smektické nebo stylické (stylos řecky sloup – to je tedy zmíněná svislá varianta).
Z hlediska praktického uplatnění těchto látek je důležité, že pravidelná struktura tekutých krystalů umožňuje molekulami různě otáčet prostřednictvím elektromagnetického pole. Toho se pak samozřejmě využívá v zařízeních typu displejů či monitorů.

(Zdroj: Ivo Kraus: Struktura a vlastnosti krystalů, Academia, Praha, 1993)

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru