Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Elbrus: Superprocesor z Kavkazu

Zatímco v USA zuřila bitva procesorů x86, v Rusku si pěkně za větrem připravovali superprocesor. Objevují se první informace o čipu Elbrus 2000 (E2K), který má podle všeho značný náskok nejen před Intelem s AMD, ale i před Compaqem (Alpha).
Procesor E2K bývá označován jako zabiják Intelu a něco pravdy na tom může být. Podle údajů jeho tvůrců bude 3-5krát rychlejší než Itanium, a to navíc při poloviční spotřebě energie a třetinové velikosti. Tím se mu otevírají možnosti uplatnění nejen v osobních počítačích, ale i v přenosných a kapesních přístrojích. Pokud bude k jeho výrobě použita technologie 0,18 mikronů, dosáhne E2K frekvence 1,2 GHz. Elbrus navíc jedná o využití výrobních kapacit firmy Siemens, která v dohledné době spolu s Motorolou spustí technologii 0,13 mikronů. Tím by mohla taktovací frekvence stoupnout až na 1,7 GHz. Pro srovnání — Itanium se pro začátek připravuje na 800 MHz.
I když je procesor E2K typu VLIW/EPIC (Very Long Instruction Word/Explicitly Parallel Instruction Computing), umí simulovat i sadu instrukcí x86, takže může bez problémů pracovat i s dnešními Windows. Tato simulace samozřejmě snižuje jeho výkon. Při poklesu o 10-30 % mu však ještě zbývá dost na to, aby porazil na hlavu všechny "pravé" x86. E2K prozatím nedokáže simulovat architekturu IA-64 použitou v Itaniu, protože Intel ještě její specifikace nezveřejnil. Podle odborníků by však úpravy E2K pro kompatibilitu s IA-64 neměly být příliš složité.

Firma Elbrus

Firma Elbrus je sice registrovaná na Kajmanských ostrovech, sídlí však v Rusku a opírá se o odborníky, kteří nasbírali zkušenosti za více než 30 let v armádních službách. Poté, co se na přelomu 80. a 90. let výrazně ztenčily finanční prostředky ruského válečnictva, nezbylo odborníkům než hledat si práci v movitější části světa. A tak navázal Elbrus spolupráci se Sun Microsystems, kterému pomohl s vylepšením procesorů, systému i překladačů C a C++.
Pracovní stanice Sun vyladěné Elbrusem (někdy i s jinými procesory) využívá i ruská armáda. Firma Sun se možná mohla podílet na vývoji E2K, podle všeho se však s Elbrusem nedohodla na oboustranně přijatelných podmínkách, a proto jeho vývoj finančně nepodpořila.
Zásadním problémem E2K je to, že zatím existuje jen jeho návrh a simulace. Firma Elbrus veřejně shání dostatečně movitého investora, který by dokázal nejen podpořit výrobu prvních funkčních vzorků, ale následně postavit továrnu za pár miliard dolarů. Prozatím byly finanční zdroje získávány z jiných aktivit firmy Elbrus a od moskevského zastupitelstva, na rozjezd výroby to však nestačí.
24. listopadu se konečně podařilo získat investora, který by měl pomoci v první fázi rozjezdu E2K. Je jím britská banka Robert Flemings, která si vytkla za cíl nasbírat alespoň 60 milionů dolarů. Pokud vše dobře dopadne, koncem roku 2001 by měly být E2K k dispozici všem uživatelům.

autor Jiří T. Pelech


 
 
Nahoru
 
Nahoru