Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Farsite: Napster od Microsoftu má pomáhat vědě

Nikoli hudba ve formátu MP3, ale data všeho druhu mají být šířeny v rámci projektu Farsite. Microsoft jistě nehodlá podporovat nelegální činnost, přesto je však Napster jasnou inspirací. V čem tedy tkví účel Farsitu?
Jde o distribuovaný systém souborů, který má prostřednictvím Internetu napomoci ke zvětšení rozměrů a komplexnosti náročných projektů. Rostoucí výkon a kapacity disků osobních počítačů není, dle skupiny Microsoftu pracující na Farsitu, většina uživatel schopna rozumně využít. Farsite by měl tyto prostředky zužitkovat především k výzkumným účelům.
Ne každý se bude moci zapojit. Celkem by v projektu mělo najít prostor 100 000 počítačů velkých firem a univerzit a vytvořit tak diskovou kapacitu pro 10 na 10 souborů, tj. přibližně 10 na 16 bytů dat. Narozdíl od Napsteru však Farsite (podobně jako Gnutella) nevyžaduje centrální adresářový server, jak data, tak informace o jejich umístění budou sdíleny mezi uživateli.
Na podobném projektu nesoucím označení OceanStore pracuje i univerzita v kalifornském Berkeley. Stanovila si však ještě vyšší metu – propojit 10 miliard počítačů, aby vznikl datový prostor pro 10 na 23 bytů.
V současnosti existuje několik systémů těžící z volného výpočetního potenciálu počítačů zapojených do Internetu, nikoli však z jejich diskového prostoru. Jde například o projekt SETI, hledající mimozemskou inteligenci nebo server Distributed.net, pracující na rozluštění kódu RC5-64.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru