Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Had číslo 5: Robotický pes má konkurenci

Po robotickém psovi a umělé kočce je na řadě had na vysílačku. A pokud vše dobře dopadne, dočkáme se brzy i hada autonomního — alespoň podle Gavina Millera z kalifornského Palo Alta.

Miller se konstrukcí mechanických hadů zabývá již řadu let. Jejich vývoji se věnuje ve volném času v garáži a své výtvory označuje pořadovým číslem. Prozatím poslední model č. 5 je již natolik realistický, že jeho masovému rozšíření a všeobecné oblibě už nebrání téměř nic. Pokud Millerův patent zakoupí nějaká dostatečně movitá firma, která ho doplní o vlastní logiku a autonomní ovládání, budou mít pejsek Aibo a kočička Tama vážnou konkurenci.

I když je Had 5 vybaven kolečky (po jednom v každém ze 30 článků), není jimi poháněn. Slouží mu pouze ke snížení tření, protože had z mosazi a uhlíkových vláken váží plných 7 kg. K pohonu je použito vlnění těla, o které se zasluhují servomotory (po 2 v každém článku) se soustavou táhel. V každém článku je navíc dvojice baterií, což znamená celkem 60 kusů na jednoho hada. Pokud nepůjde o akumulátory, budou mít jeho majitelé čas od času docela dobrou zábavu. Had ještě nemůže být považován za robota, protože jeho pohyb je řízen klasickou vysílačkou na ovládání modelů. Koordinace pohybů je ovšem plně automatizovaná, takže chybí "jen" doplnit modul autonomního rozhodování a sadu senzorů. To ovšem vyžaduje větší prostředky, než jakými disponuje Gavin Miller. Uvidíme, kdo projeví o jím nabízený patent zájem. Zatím mohou zájemci o snímky všech funkčních hadů navštívit Millerovu hadí stránku na http://www.snakerobots.com/.

Robotičtí hadi nejsou ovšem dobří jen na hraní. Již řadu let jsou využíváni například při kontrole a drobných opravách raketoplánů, protože se dostanou i do míst, kam ostatní manipulátory, natož lidé, nemůžou. Počítá se s nimi i pro mezinárodní orbitální stanici, kde budou plnit funkci údržbářů. Nezapomínají na ně ani výzkumníci ostatních planet, protože had má nejen výhodně umístěné těžiště, ale dokáže pracovat i při poruše nebo poškození několika článků. A tito hadi nacházejí uplatnění třeba i při kontrole a opravách potrubí, kterým mohou snadno prolézat.

autor Jiří T. Pelech


 
 
Nahoru
 
Nahoru