Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Ig Nobel: Souboje pivní lahví

Tuto cenu (v kategorii za mír, jak jinak) získali Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali a Bear Kneubuehl z univerzity v Bernu.

Na první pohled by se zdálo, že plná lahev je těžší a tudíž i hrozivější zbraň, ale zdání klame. Výzkum odhalil, že prázdná láhev dopadá na hlavu oběti s větší energií (až by si člověk myslel, že útočník s plnou lahví se podvědomě snaží ji nerozbít a obsah si uchovat v použitelné podobě na dobu po bitce). Zjištění je to jistě nadějné, alespoň z pohledu útočníka, který tedy může před útokem ještě zkonzumovat obsah bez obav z toho, že sníží účinnost své zbraně.

Námět na další výzkum: jak by to bylo s různými typy pivních lahví nebo s lahvemi od jiných nápojů?

 

Ocenění za chemii získal postup mexických vědců, jak vyrábět diamanty z tequily. O tomto projektu jsme již na ScienceWorldu psali (Diamant z tequily). Jde o to, že páry tequily se při vysoké teplotě a nízkém tlaku rozkládají tak, že vytváří uhlíkový film s vlastnostmi podobnými diamantu. Výsledek závisí např. na poměru prvků ve vstupní organické látce, a právě zde tequila údajně předčí jiné alkoholické nápoje. Člověka napadá: hezké (až „alchymistické“) by bylo takovýhle syntetický diamant pak zase vhodit do lahve, podobně jako v mezcalu může být červ.

 

Kuriózní je i závěr, podle něhož lze dojivost krav zvýšit tak, že je pojmenujeme. Vědci z Newcastle University za něj vyhráli kategorii za veterinární medicínu. Nejspíš jde prostě o korelaci – o pojmenované krávy se farmář i jinak lépe stará. Výsledky ale nabízí možnost podobných výzkumů i v jiných oblastech (co všechno lze takto pojmenovat a zkoumat? auto? ovocné stromy? např. akcie a podílové fondy již pojmenované bývají…).

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru