Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Kvantový počítač pro Los Alamos

Los Alamos National Laboratory v Novém Mexiku se stává dalším provozovatelem kvantového počítače. Instituce kupuje systém od D-Wave a na projektu má úzce spolupracovat s americkým ministerstvem energetiky a partnery z akademické sféry. Půjde o počítač ve verzi 2X s cca 1 000 qubity, samotné nasazení má proběhnout na počátku příštího roku.

Stroj D-Wave zde bude používán výlučně k řešení úloh, jimž je určen. Nejde tedy o obecný počítač, ale systém navržený pro kvantové žíhání, tj. problémy optimalizace, respektive nacházení maxim a minim ve stavovém prostoru (nejen globálních extrémů, ale především suboptimálních, rychle objevitelných lokálních řešení). Úlohy tohoto typu vyžadují ovšem pro kvantové počítače náročnější přípravu, takže klasické superpočítače/clustery překonávají jen v určité kategorii těchto problémů.

Konkrétní aplikace kvantového počítače oznámeny nebyly, nemá však jít o jaderné zbraně (viz Los Alamos v projektu Manhattan). Poměrně vágně se zmiňují aplikace z oblasti energetiky, životního prostředí, medicíny i výzkumu nových materiálů a národní bezpečnosti. Nakonec žíhání ve smyslu „ťukání do kuličky v důlku, abychom ji přesunuli do ještě hlubšího důlku“ je univerzální technika, která najde uplatnění při zkoumání evoluce, tvorby proteinů ale třeba i toho, jak rozmístit zboží v supermarketu. Poněkud esoterické pro laika ovšem je, jaká kategorie těchto úloh je lépe řešitelná pomocí kvantové verze žíhání. D-Wave se pokouší poskytovat jakési benchmarky, které ale zase jiní kritizují.

Zdroj: The Register a další

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru