Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Měděné trny odstraní z vody ropu

Pouštní kaktusy si vyvinuly velmi elegantní způsob získávání vody. Používají k tomu kuželovité trny, na nichž kondenzuje atmosferická vlhkost. Geometrie trnu navíc způsobí, že kapičky vody po něm vlivem povrchové napětí stečou tak, aby je mohly absorbovat póry rostliny.
Výzkumníci z Čínské akademie věd se inspirovali tímto přístupem. Vytvořili umělé trny z mědi, které mají obdobou funkci – když se ponoří do vody znečištěné ropou, dokáží obě tekutiny oddělit, přičemž ropa teče po struktuře (a zřejmě se lapá do nějakého zásobníku). Trny mají průměr asi 0,5 milimetru. Jsou uchyceny na nosnou strukturu, kterou lze znečištěnou vodou pohybovat. Při rychlosti 2 mm za sekundu dokáže systém odstranit z vody až 99 % ropy; údajně funguje bez ohledu na to, o jaký konkrétní typ ropy se jedná.
Předpokládá se, že zařízení by sloužilo zejména pro závěrečné dočišťovací práce, kdy by odstraňovalo zbytky ropy, které odolaly jiným metodám (ropa může např. s mořskou vodou vytvořit emulzní kapičky, které jsou příliš těžké na to, aby se držely na hladině, takže se jich nelze zbavit čištěním povrchu ani většinou jiných separačních technik). Nosná struktura trnů však může být orientovaná vertikálně a zachytí ropu i pod hladinou.
Článek byl publikován v Nature Communications.

Zdroj: Phys.org

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru