Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Software zvládne vkládat do videa nové objekty

Vědci ze Stanfordovy univerzity představili software, který dokáže automaticky vkládat do videa nové objekty – údajně tak, aby na první pohled nebylo poznat, že záznam byl upraven. Jako příklad fungování uvádějí, že pokud video z nějaké zdařilé oslavy kazí fotografie ex-partnera, lze ji přepsat fotografií aktuální.
Do videa lze přitom jednoduše vkládat nejen statické obrázky, ale i jiné video.
Existuje i serióznější využití – do videosekvencí lze takto přirozeně vkládat reklamy, které budou působit dojmem, že reklama není "vlepená" do videa, ale byla už na původní ulici. Lze si různě hrát s designem bytu, zkoušet, jak by z různých stran při různém osvětlení mohl vypadat obraz, který si člověk chce zakoupit.
Software údajně analyzuje místo, které je v původním videu nahrazeno, jeho osvětlení, stíny atd. a tomu přizpůsobí vkládaný objekt, aby scéna působila realisticky. Algoritmus zvládne i překrytí jednou vloženého objektu, když před ním například přechází postava. Objekt se bude samozřejmě měnit při dalším pohybu kamery.
Technologie je pojmenována ZunaVision a podrobnosti o ní jsou na stránkách http://zunavision.stanford.edu/.
Podobné nástroje jistě už existují, důležité má být, že uživatel se nemusí nic učit o tom, jak se vytvářejí filmové triky.

Zdroj: Sciencedaily

Poznámky:
– Možné zneužití v kriminalistice – podvržení záznamů např. bezpečnostních kamer relativně snadno a profesionálně?
– Jednoduše realizované „vtípky“ se známými osobnostmi na YouTube?
– Další možnosti použití?

Viz také
„Průměrné“ fotografie by měly zvýšit podobu snímku s člověkem (SecurityWorld)
Software činí lidí přitažlivějšími

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru