Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Útok na terabajty: Hyper CD-ROM

Gigabajt, neboli 2 na 30 bajtů, se již stal celkem běžnou měrnou jednotkou. Kapacita CD-ROM se sice pohybuje pod hranicí 1 GB, pevné disky a DVD však již nějaký ten gigabajt pojmou. A protože se stále objevuje dost dat, která dokážou zaplnit libovolnou kapacitu, je asi už načase připravit se na další skok, tentokrát k terabajtům neboli 2 na 40 bajtů.

Rumunský vědec Eugen Pavel již před časem představil technologii, která je schopna v krátké době pojmout 10 TB dat s výhledem až ke 100 TB. Vezmeme-li v potaz počet všech použitelných atomů a možnost jejich adresovatelnosti, dostaneme se dokonce až k potenciální kapacitě 1 pentabajtu, tedy 2 na 50 bajtů.
Pavlův postup umožňuje ukládat data do fotocitlivých skleněných disků o průměru 120 mm a tloušťce 10 mm. Je postaven na fenoménu “řízeného vyhasínání fluorescence”. Data jsou ukládána tak, že je ozářeno fotocitlivé sklo, které tak změní úroveň své fluorescence. Tloušťka disku napovídá, že tato metoda umožňuje ukládat data nejen v jedné nebo dvou vrstvách, jak je běžné u CD-ROM či DVD. Podle Pavlových slov bude možno vytvořit v disku přes 10 000 “ploch” nad sebou.
Použitý materiál -– sklo -– dává tušit, že jde o nosič sice dosti křehký, na druhou stranu ovšem neobyčejně trvanlivý. Zatímco se odhady trvanlivosti dat “vypalovaných” na CD-ROM odhaduje okolo 100 let, Hyper CD-ROM by měl s přehledem přetrvat alespoň 5 000 let. Déle totiž lidstvo sklo nezná, takže nelze odhadnout, jak dlouho může tento materiál vůbec vydržet. Také tepelná odolnost 550 stupňů Celsia daleko převyšuje parametry ostatních datových nosičů.
Tato technologie byla původně vyvíjena pro vojenské účely, po rozpadu východního bloku a vyschnutí finačních toků se jí však otevřela cesta do světa. Je jen otázkou, nakolik se bude šikovnému vědci dařit v ekonomické oblasti. Na to, že zařízení bylo poprvé předvedeno již v listopadu 1999, se toho totiž zatím příliš mnoho nepřihodilo. Více informací o projektu hledejte na http://www.dntb.ro/users/frdbuc/hyper-cdrom/hyper.htm.

autor Jiří T. Pelech


 
 
Nahoru
 
Nahoru