Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


NASA přistává na Marsu vrtulníkem

Pokud vše půjde podle plánu, mělo by vozítko Curiosity dorazit k rudé planetě v létě 2012. V porovnání s rovery Spirit a Opportunity se jedná o výrazný krok kupředu. Curiosity bude mít na délku 2,7 metrů a hmotnost 900 kg.

Curiosity zaujal mnoho fanoušků dobývání vesmíru už jen svým budoucím stylem přistání. Dosavadní kosmické sondy využily pro snížení rychlosti průlet atmosférou a padáky (což čeká i Curiosity). O hladké a bezpečné přistání se v poslední fázi postaraly brzdící motory (např. Phoenix) nebo airbagy (Spirit, Opportunity). Curiosity kvůli své velké hmotnosti airbagy využít nemůže, a tak NASA přišla s velmi zajímavým ale technicky náročným postupem přistání. Těsně před dosednutím zbrzdí sestup motory na speciální plošině, ze které bude následně vozítko vysazeno na povrch Marsu pomoci 2,7 m dlouhého kabelu. Poté plošina sama odletí opodál, kde neškodně dopadne. Pro lepší představu se můžete podívat na videu níže.

 

Celý manévr je velmi náročný na přesnost a spolehlivost. Stačí jedna chyba a projekt v hodnotě 2 miliard dolarů skončí v troskách. Lidé z JPL proto neponechávají nic náhodě a každou sekundu a každou operaci sestupného manévru důkladně nacvičují, odlaďují a prověřují.

Na přelomu března a dubna testovaly JPL radar, jenž má zajistit hladké přistání na Marsu. Maketa přistávacího radaru byla připevněna k vrtulníku, který následně simuloval přistávací manévr pod různými úhly a v různých výškách.

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.

autor Petr Kubala


 
 
Nahoru
 
Nahoru