Kofein vyvolává závislosti opylovačů

Biologie |

Kde se vzal kofein? Objevila se syntéza této látky u kávovníku, kakaovníku a čajovníku nezávisle? A k čemu rostlinám látka vůbec je?

Kofein vyvolává závislosti opylovačů



Po osekvenování genomu kávovníku výzkumníci tvrdí – syntéza kofeinu vznikla víckrát nezávisle na sobě. V časopisu Science vyšel článek, podle něhož u různých rostlin zodpovídají za syntézu kofeinu různé geny, není to dědictví po společném předkovi. Geny kódující příslušné enzymy – N-metyltransferázy – se v genomech nacházejí na různých místech.

Sekvenování kávovníku je samozřejmě projekt slibující kromě teoretického poznání i finanční návratnost – vždyť vývoz kávy je základem ekonomiky mnoha tropických zemí, na světě se vypije denně odhadem 2,25 miliard šálků kafe. Konkrétně byl nyní mezinárodním týmem přečten genom druhu Coffea canephora, který zajišťuje asi 30 % světové produkce kávy.

K čemu kofein ale rostlinám vlastně je? Káva i čaj obsahují různé flavonoidy fungující jako antioxidanty a hořké látky podobné jedům lilkovitých rostlin. I kofein tedy může mít za úkol odpuzovat škůdce nebo i hubit vedlejší konkurenční rostliny. Další výzkumy ale také ukazují, že opylovači, podobně jako lidé, si mohou vytvořit na kofein návyk a pak ho vyžadovat. Přednostně tedy opylují kávovník, čajovník nebo kakaovník namísto konkurence. Vlastnosti kofeinu tedy oceňují nejen lidé…

Jinak osekvenování genomu kávy přináší zajímavé výsledky speciálně pro botaniky. Genom kávy se třeba na rozdíl od jejího vzdálenějšího příbuzného rajčete neduplikoval jako celek, ale na úrovni jednotlivých genů. Celková struktura genomu kávy prý připomíná např. vinnou révu. Diverzita (počet druhů) v rámci určité skupiny se dávala do souvislosti s tím, zda se genom zdvojil nebo i ztrojil. Jenže u kávovníku k ničemu takovému nedošlo. Příslušná čeleď Rubiaceae (mořenovité) je tedy nejspíš tak různorodá (cca 13 000 druhů) z jiných příčin než kvůli znásobení genomu u společného předka.

Zdroj: Phys.org

Poznámky:
– S oblibou se uvádí obrázek, jak kofein působí na pavouky. Pavučina utkaná pod vlivem kofeinu je mnohem méně pravidelné než např. po aplikaci LSD.
– Pro psy je kofein jedovatý. Jak působí kofein např. na šimpanze? Pili šimpanzi chovaní v zajetí se svými chovateli kávu?
– Někdy se uvádí, že káva a čaj zachránily Evropu před totálním alkoholismem – konečně byly k dispozici pitelné, zdravotně nezávadné a nealkoholické nápoje.



Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.