Kouzla chytrých sojek s arašídy

Biologie |

Piotr Jablonski a Sangim Lee publikovali následující video, ukazující, jak sojky „váží“ ořechy (arašídy), ještě než se pokusí dostat k potravě uvnitř.

Kouzla chytrých sojek s arašídy



Celkem je to logické, všemožné ořechy, semena nebo žaludy apod. plody se louskají docela obtížně. Pokud vnitřek shnil nebo úplně schází, je efektivnější přesunout pozornost jinam. Sojka má oproti nám sice zoban, ale zato rozhodně ne dostatečnou hmotnost, aby skořápku jen tak rozdupla. Takže se jí vyplatí potěžkat ořech, než se začne dobývat dovnitř, a je dostatečně inteligentní, aby ji to „napadlo“. Je možné, že při potřepání ořechem je také rozlišuje podle toho, jak plody ve skořápce chrastí.

Z níže uvedeného videa vychází i článek v Journal of Ornithology.

Poznámky:

– Inteligence: jde o chování naučené? Nebo i kulturní jenom tam, kde se vyskytuje příslušný zdroj potravy? Dokázal by pták nějak ekvivalentní dedukci provést i v jiném případě? Podle všeho ano, protože v experimentu vědci různě vytahovali jeden či dva oříšky z arašídu o velikosti tří oříšků, pak vše zase slepili. Tím se ale plod hned stal pro sojky podezřelým („kdoví, co tom je“). Radši si braly stejně vážící, ale menší arašídy.

– Mnohé z těchto otázek by se daly zkoumat na tom, jak sojky nakládají s žaludy, což je jejich přirozená potrava. Role sluchu by se také dala nějak odstínit, třeba provádět vše v hlučném prostředí (nebo naopak ve stavu beztíže? :-)).

– Jak ukazuje video, sojky si ovšem oříšky především odnášejí od jiných sojek. Co kdyby v experimentu figuroval jediný pták? Mohl by si třeba oříšky rozdělovat na dvě hromádky (OK vs. problematické), nebo to bychom chtěli příliš?

– Sojka coby příslušník krkavcovitých je jistě inteligentní, na druhé straně ve srovnání s havranem, krkavcem či novokaledonskou vránou se o kognitivních schopnostech sojek moc zatím nepsalo. Naše sojka byla plachým lesním ptákem, teprve v poslední době je běžná i ve městech a dobře přístupná pozorování. A nakonec Aphelocoma wollweberi použitá v experimentech je sojka americká (jinde se označuje jako mexická, polsko-americký tým prováděl výše popsané pokusy v Arizoně), takže kam by patřila v žebříčku inteligence krkavcovitých, to vůbec těžko říct.

Video na Youtube



Úvodní foto: Stephen Walter Ranson, Wkikipedia, licence public domain




Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.