Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Statistická kuriozita: Pásy a smrt na silnicích

***pravidelné páteční „přetištění“ staršího článku

Jan Hendl v knize „Přehled statistických metod zpracování dat“ uvádí popsaný případ jako ilustraci problému „třetí [matoucí] proměnné“. Situace je v tomto případě podle Hendla zhruba následující:
K dispozici máme údaje o připoutání zjištěné v souvislosti s nehodami a údaje o úmrtí. Nevíme, jak to vypadá „bez nehody“ – nemáme prostě údaje o tom, zda třeba nepřipoutaní řidiči častěji bourají, jediné, co známe, jsou čísla provázející realizované nehody. Procento úmrtí nepřipoutaných je v případě nehody vyšší než u připoutaných. Tedy – pásy snižují úmrtnost při nehodách?
Takový závěr je zdánlivě jasný a logický, kupodivu by ale mohl být chybný. Do hry totiž vstupuje právě třetí proměnná, a tou je rychlost při nehodě (taktéž se měří/rekonstruuje). Pokud zohledníme tuto veličinu, zjistíme, že úmrtnost při nehodě závisí především na rychlosti vozu v době nehody. Větší rychlost znamená vyšší úmrtnost – a to bez ohledu na to, zda byly použity pásy. Nižší rychlost odpovídá nižší úmrtnosti, opět bez ohledu na pásy.
Celková vyšší úmrtnost nepřipoutaných řidičů je tedy dána tím, že častěji havarují ve vyšších rychlostech; jinak řečeno, jezdí riskantněji. Není to ale zřejmě tak, že by pásy nějak kauzálně ovlivňovaly úmrtnost, spíše se jedná o příznak/koincidenci – kdo se poutá, chová se pravděpodobně i jinak zodpovědněji a když už i přesto havaruje, pak spíše „lehce“ – a častěji havárii přežije (takže by se dala předložit i hypotéza, že nepřipoutaní řidiči relativně častěji havarují).

Zdroj: Jan Hendl: Přehled statistických metod zpracování dat, Portál, Praha, 2004

Poznámka: Uvedený příklad je modelový, rozbor použitých statistických dat je míněn především jako ilustrace. Jistě existují i jiná data/statistiky. Ve skutečnosti by člověk očekával, že pásy zřejmě zachraňují část lidí i přímo „kauzálně“. Příklad však dobře ukazuje, že statistiky jsou v tomto případě hodně ovlivněné tím, že už samotný vzorek připoutal/nepřipoutal se je značně výběrový a je třeba zohlednit i „skryté“ proměnné.
Existuje i bizarní (a sotva vážně míněný) nápad mít volant zakončený ostrou tyčí. Pak by všichni jezdili opravdu ultrabezpečně, téměř každá nehoda by mohla být smrtelná.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru