Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


První potenciálně účinná léčba prionových chorob

Yervand Eduard Karapetyan a Corinne Lasmézasové z floridského The Scripps Research Institute tvrdí, že nemocným teď svítá šance. Identifikovali dva léky (již dříve schválené a používané v lidské medicíně), které snižují hladinu normálního prionu na buněčných površích až o 70 %. Právě normální prion se při chorobě přeměňuje na svou toxickou variantu.
Prvním účinným pomocníkem byl mohl být tarcolismus (fujimycin, produkt plísně Streptomyces tsukubaensis, obchodní názvy Prograf, Advagraf a Protopic), což je lék potlačující imunitní reakci organismu, který se používá např. při transplantacích. Problém může být v tom, že je podezírán z neurotoxicity.
Zabírat by mohl také astemizol (mj. i u nás dobře známý Claritine, antihistaminikum plošně používané pro léčbu alergií). Zjistilo se, že astemizol dobře prochází přes bariéru oddělující mozek od zbytku těla a mohl by být účinný i při nižších koncentracích. Tato látka podporuje autofágii, tj. likvidaci buněk, které byly identifikovány jako podezřelé kvůli nezvyklému složení povrchových proteinů. Kromě prionových chorob by tedy astemizol mohl pomáhat i proti dalším neurodegenerativním nemocem, jako je Alzheimerova, Parkinsonova a Huntingtonova choroba.

Příslušný článek byl publikován v Proceedings of the National Academy of Sciences.
Zdroj: Medicalxpress.com

Poznámka: V případě povyku kolem šílených krav bylo poukazováno na to, že u žádného člověka se neprokázalo, že by se nakazil konzumací hovězího masa. I dle některých odborníků (nikoliv novinářů či aktivistů, kteří to mají v popisu práce) však tehdejší panika přehnaná nebyla.
Zajímavý je argument, že pokud prionová onemocnění zabijí člověka až ve vysokém věku, jako příčina smrt nejsou mnohdy ani identifikována (neprovádí se pitva, samotná příčina smrti je jiná – člověka přejede auto apod.), takže jejich výskyt nemusí být zase tak zanedbatelný.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru