400G flex-grid a budoucnost síťových přenosů

Aktuality |

ECI a CESNET úspěšně otestovaly 400G flex-grid zařízení v ostrém provozu.
tisková zpráva sdružení CESNET

Společnost ECI a sdružení CESNET ohlásily úspěšné testy flex-grid karty Apollo 400G, které proběhly v ostrém provozu na české národní síti pro výzkum a vzdělávání. Společná demonstrace této nejnovější technologie předvedla možnosti zařízení ECI při zajišťování nových služeb na přenosových systémech třetích stran s vysokou spolehlivostí, rychlostí a šířkou pásma bez nutnosti jakýchkoli úprav.
Helmut Sverenyák, náměstek ředitele sdružení CESNET pro výzkum a vývoj, k tomu řekl: „Práce s platformou ECI Apollo byla pro CESNET skvělou příležitostí. Systém má vynikající vlastnosti a je velmi kompaktní, což řadu věcí velmi zjednodušuje. Při testech jsme zařízení Apollo i Czech Light dovedli na samou hranici jejich možností, když jsme dokázali, že signál o rychlosti 200 Gb/s dosáhne i přes 2000 kilometrů daleko. Rovněž jsme úspěšně předvedli jejich možnosti na „cizích“ vlnových délkách, jejichž použití se rozmáhá nejen v národních sítích pro výzkum a vzdělávání, ale i ve světě telekomunikací. V roce 2016 budeme slavit 20 let sdružení CESNET, takže čísla 200 Gb/s a 2000 km vedle sebe vypadají téměř magicky.“
„Testy provedené se sdružením CESNET jednoznačně prokazují lepší kvalitu paketově-optických přenosových platforem ECI vhodných pro budoucnost. Platformy Apollo posílené 400G kartou dosahují nové úrovně výkonu, rychlosti a dosahu. Příjemně nás překvapilo, jak snadno se konfigurují zesilovače CESNET díky programovatelnosti zařízení Czech Light. Komplexní testy a rozsáhlá měření nám trvaly pouze tři dny a jsme rádi, že proběhly k naprosté spokojenosti obou stran,“ dodal Christian Erbe, ředitel pro obecní, veřejné a správní aplikace ECI EMEA.

Více o testované technologii
Testovaná 400G flex-grid karta nabízí flexibilní přenosové rychlosti a modulační formáty a běží na každém stroji ze série Apollo, dokonce i v malém zařízení velikosti 2U. Testy se prováděly na platformě Apollo od ECI s vybavením 400G flex-grid společně s optickými zesilovači Czech Light od sdružení CESNET. Cílem bylo zjistit, jak jednoduše se optické sítě dokážou rozvíjet, aby vyhovovaly budoucím požadavkům bez nutnosti rozsáhlých investic do infrastruktury.
Platforma Apollo od ECI zajišťuje nejmodernější, transparentní a flexibilní provoz DWDM s integrovanými balíčkovými službami. Zařízení Apollo v sobě spojuje vysoký výkon, nízkou latenci, provoz a přepínání OTN se softwarově nastavitelným optickým směřováním k dosažení maximální efektivity.
Zařízení 400G flex-grid je navrženo k přepravě dat s vyšší spektrální účinností a špičkovou hustotou rozhraní, čímž se snižují prostorové nároky v racku a spotřeba energie. Zejména však flex-grid karta umožňuje optimalizovat síťovou infrastrukturu přizpůsobováním přenosové rychlosti požadovanému dosahu, takže síť lze podle potřeby plynule přestavovat z 200 Gb/s na 300 Gb/s či 400 Gb/s.
Optický zesilovač Czech Light CLA, součást patentované řady moderních fotonických zařízení rodiny Czech Light, umožňuje kompletní zpracování optického signálu pro nové aplikace a fotonické služby a zároveň šetří energii.

Co prokázaly technologické testy
• úspěšné prodloužení optického dosahu na 2000 km,
• po domovské síti CESNET lze snadno přenášet data vysokou rychlostí jakožto cizí vlnové délky,
• signály o rychlosti 200 Gb/s lze přenášet na vzdálenost 240 km jediným skokem, bez náročného a potenciálně rizikového ramanovského zesilování,
• vhodnost moderních metod kompenzace chromatické disperze v trasách temných vláken u smíšených přenosů fázových a starších amplitudově modulovaných signálů.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.