Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Brno pomůže propojit firmy se zahraničními výzkumníky

tisková zpráva JIC (Jihomoravské inovační centrum)

Společnosti můžou získat peníze na spolupráci se studenty a absolventy předních světových univerzit a využít jejich znalosti ke zrychlení zavádění inovací. Zájemci se můžou hlásit do programu Knowledge transfer partnership international (KTPI) do konce června.
KTPI je mezinárodní projekt, který formou dotací podporuje stáže nadějných zahraničních absolventů magisterských a doktorských studií v jihomoravských firmách. Ve dvou vybraných firmách budou působit 6 až 12 měsíců. Zahraniční posily budou pocházet z univerzit, které figurují v respektovaném žebříčku SCImago. Ten porovnává vědecké výstupy a spolupráci výzkumných institucí.
Z příchodu nadějných zahraničních absolventů a výzkumníků přitom nebudou těžit jen samotné firmy, ale zprostředkovaně také celý region. „Projekt pomůže technologicky nejpokročilejším místním firmám hrát světovou ligu, získat přístup ke špičkového know-how ze zahraničních vědeckých institucí, přivést talenty do regionu a zvyšovat tak jeho atraktivitu. Platí, že kde se pohybují globální talenty, roste i celková prosperita,“ vysvětluje přínos ředitel JIC Jiří Hudeček.
„Město Brno se financováním podobných projektů připojuje ke globálnímu trendu podpory excelence a profiluje se jako významný partner rozvoje inovativního podnikání a vědy,“ uvádí primátor města Petr Vokřál. V minulosti Brno už umožnilo více než tři stovky propojení firem s místními výzkumníky skrze inovační vouchery. Chystá se také podpořit firmy, které zaujaly se svými plány komercionalizace výzkumu v prestižním evropském grantovém schématu Horizontu 2020 SME Instrument, ale kvůli vysoké konkurenci na finanční podporu od Evropské komise nakonec nedosáhly.
Mezi dva nejlepší žadatele tentokrát rozdělí Brno v rámci pilotního běhu projektu KTPI 2,8 milionu korun. Každá úspěšná firma získá částku ve výši maximálně 1,4 milionu korun, která pokryje až 70 % výdajů. Žádosti firem vyhodnotí podle jejich kvality a předpokládaného dopadu komise složená z nezávislých odborníků.
Firmy můžou podávat své žádosti do 30. 6. 2016. Výsledky jejich posouzení zveřejní JIC 1. 8. 2016. Přihláška do programu a další informace jsou na stránkách https://www.jic.cz/ktpi.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru