Bývalého ředitele ve firmě nenechávat

Aktuality |

Analýza fungování 181 firem údajně ukázala, že předcházející výkonný ředitel (CEO) by měl firmu rovnou opustit. Alespoň v hi-tech světě to má statisticky fungovat tak, že dát bývalému výkonnému řediteli funkci např. předsedy představenstva se nevyplácí.
Příslušnou studii vypracovali Timothy Quigleya Donald C. Hambrick z Penn State University. Uvádějí, že firmy po změně vedení často jdou strmě nahoru, ale i dolů. Pokud bývalý výkonný ředitel zůstane ve vedení, pravděpodobnost prvního procesu se snižuje, druhého naopak nijak neklesá.

Vcelku jsou důvody pro alespoň dočasné ponechání bývalého ředitele jasné – zajistit plynulost předání role. Jenže údajně jeho samotná přítomnost blokuje důležité změny, takže celkový dopad má být v průměru negativní. Firmy s bývalým ředitelem ve vedení provádějí méně akvizic, méně prodávají své jednotky, méně mění zbytek managementu.

Vlastníci a vedení firem pochopitelně pečlivě vybírají nového ředitele, ale už se nestarají o to, aby mu zajistili ideální podmínky k práci, takže prý zakopává o relikty starých pořádků.

 

Zdroj: Phys.org

 

Poznámky:

– Zahrnuje se možnost, že zcela vyhozený ředitel by se mohl firmě pokoušet aktivně škodit?

– Důležité by bylo možná rozlišit, zda předcházející výkonný ředitel odchází např. kvůli věku, osobním důvodům nebo je k odchodu spíše dotlačen/odvolán, když firma nefunguje dle představ vlastníků. (Jinou lukrativnější nabídku pomiňme – pak je jasné, že v původní firmě dále působit nebude.)

– Nic proti příslušnému statistickému rozboru, ale není to vlastně banální? To se to dosud nezkoumalo? Asi jako kdyby současný chemik házel sůl do vody a došel k závěru, že rozpouštění funguje tak a tak…
Související články
Komentáře

11.01.2013, 16:46 mrtvak

..

a co takhle tento pohled - stary reditel je vpodstate tvurcem stavajicich procesu ve firme a firma je tim padem jeho ditetem, vse co bylo nastaveno melo svuj duvod a podobne to vidi i jeho byvali podrizeni pokud zustane ve firme, tak vedome i nevedome zasahuje do prace rediteli novemu, ktereho upozornuje na uskali zmen a bere mu tim elan, zaroven ma porad jeste neformalni vliv na zbytek managementu, ktery ho preci jenom v ramci firmy respektuje, pricemz stale jeste funguje interfiremni komunikace a byvali podrizeni si ke "svemu" rediteli chodi pro rady a napady

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.