Cesta k terabitovým přenosovým rychlostem

Aktuality |

Páteř národní e-infrastruktury CESNET začala v plném provozu poskytovat kapacitu 100 Gb/s, a to na optických DWDM trasách Hradec Králové-Praha-Brno a Brno-Olomouc.




tisková zpráva sdružení Cesnet
Do poloviny letošního roku by pak mělo být na rychlost 100 Gb/s povýšeno celé jádro sítě, která je přednostně určena tuzemským vědeckým či výzkumným týmům a akademické obci.
100gigabitovou kapacitu využijí čeští vědci a výzkumníci především pro výměnu objemných souborů, například s ženevským centrem CERN v rámci výzkumu fyziky pevných částic, anebo pro mimořádně náročné interaktivní přenosy robotických operací.
Nasazení technologie umožňující optické přenosy o rychlosti 100 Gb/s se v síti důkladně testovalo už v loňském roce. Zkoušky se prováděly mezi uzly Praha a Hradec Králové, a to jak na přímé trase o délce 159 kilometrů, tak na lince vedoucí přes Brno a Olomouc o celkové délce 631,5 kilometru. Závěr testování byl jednoznačný: Optická e-infrastruktura CESNET je plně připravena na nasazení přenosové technologie 100 Gb/s, kterou poskytují jen nejpokročilejší sítě.
Dosud páteřní síť dosahovala typické přenosové kapacity 10 až 40 Gb/s, ale vzhledem ke stále se zvyšujícímu objemu provozu je modernizace na 100 Gb/s nezbytná. Světový vývoj ve sféře síťových technologií zatím kráčí neustále vpřed – v oblasti směrovačů se dnes například soustředí na 400gigabitové rozhraní. Na úrovni přenosových DWDM systémů se již dokonce vyvíjejí a testují přenosové rychlosti dosahující až 1 Tb/s (jeden terabit se přitom rovná jednomu tisíci gigabitů).








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.