Chystá se 15. ročník Týdne vědy a techniky

Aktuality |

Největší vědecký festival v České republice – Týden vědy a techniky AV ČR – letos uvede více jak 500 akcí.
Oznámení Tiskového odboru AV ČR

Patnáctý ročník, který se uskuteční od 1. do 15. listopadu, přinese přednášky, výstavy, dny otevřených dveří, workshopy a mnohé další akce napříč všemi vědeckými obory. Vstup na celý festival je bezplatný.
Hořejší, Špičák, Stach…
Na festivalu se představí přední čeští vědci a popularizátoři vědy. O imunitním systému pohovoří ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR profesor Václav Hořejší. Dubnovým zemětřesením v Nepálu se bude zabývat seismolog Aleš Špičák z Geofyzikálního ústavu AV ČR. O Hyde parku bude mluvit Daniel Stach z České televize, čerstvý držitel letošní prestižní ceny Novinářská křepelka. Chemickou show předvede Dr. Michael Londesborough z Ústavu anorganické chemie AV ČR, v. v. i.

Výměnný program s Univerzitou Karlovou
Doslova výměnný program vznikl ve spolupráci s hlavním partnerem festivalu – Univerzitou Karlovou v Praze. V úterý 3. listopadu se uskuteční Den Akademie věd ČR na Univerzitě Karlově v budově Karolina na Ovocném trhu v Praze, kde budou celý den přednášet vědci z Akademie věd ČR. Mezi jinými například profesor Josef Syka z Ústavu experimentální medicíny AV ČR. O den později, ve středu 4. listopadu, pak dostanou prostor odborníci z Univerzity Karlovy v budově Akademie věd ČR na Národní třídě. Přednášet bude profesor Jiří Raboch z 1. lékařské fakulty UK.

Festivalovému centru budou dominovat interaktivní exponáty
Hlavním centrem festivalu se stane již tradičně budova Akademie věd ČR v  Praze na Národní 3.
„Propojení umění s moderními technologiemi představí interaktivní světelný exponát Proteus. Expozice, jejímž hlavním prvkem je světlo a dotek, byla vytvořena přímo na míru 15. ročníku Týdne vědy a techniky AV ČR,“ prozradila Eva Jurková, jedna z manažerek festivalu.

Dny otevřených dveří
Program jako obvykle doplňují dny otevřených dveří všech pracovišť Akademie věd České republiky a partnerských organizací, v rámci nichž bude možné navštívit laboratoř virtuální reality, pozorovat vesmír či se vydat na terénní geologickou exkurzi.

Festival po celé České republice
Celkově se uskuteční více než 250 přednášek, 60 výstav, 70 dnů otevřených dveří, vědecké kavárny, workshopy, semináře a projekce dokumentárních filmů po celé republice.

Festival pro všechny
Festival Týden vědy a techniky AV ČR je zaměřen primárně na studenty středních škol, kterým jsou určeny zejména přednášky a exkurze v dopoledních hodinách. Odpolední, podvečerní program a doprovodné akce jsou vhodné pro širokou veřejnost. Kompletní festivalový program najdete na webových stránkách www.tydenvedy.cz.
Vstup na festival je bezplatný. Na některé akce je potřeba z kapacitních důvodů rezervovat dopředu místa na webu.
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.