Čína se chce stát exportérem jaderných technologií

Aktuality |

Začátkem ledna 2010 byl zaznamenán podstatný pokrok ve výstavbě prvního bloku nové jaderné elektrárny v Sanmenu v jihovýchodní Číně.
***tisková zpráva České nukleární společnosti 

Podařilo se tu úspěšně osadit obrovský železobetonový díl ochranné obálky reaktoru (kontejnmentu). Podle dodavatelů stavby – americké společnosti Shaw – je tak jistější, že stavba bude dále rychle pokračovat a hotova bude podle schváleného harmonogramu. V Sanmenu se stavějí bloky s reaktory AP1000 společnosti Westinghouse, každý o výkonu 1250 MWe.

Sanmenská elektrárna je pilotním projektem dodávek bloků AP1000 do Číny. Ve stavbě je také další podobná elektrárna v Haiyangu, opět s bloky AP 1000. V Číně však ve čtyřech jaderných elektrárnách připravují stavbu dalších osmi těchto bloků a plánují stavbu zhruba 30 nových bloků s reaktory AP1000. Součástí stavby je osvojení technologie a předání zkušeností čínským partnerům, a to čínské společnosti SNPTC (State Nuclear Power Technology Corp.). Čína tak získá moderní technologii jaderné energetiky, která se označuje jako třetí generace jaderných reaktorů.

Stavby elektrárny v Sanmenu se kromě amerických společností účastní i japonské a korejské firmy. Dodavatelem tlakových nádob pro reaktory a generátorů páry pro první bloky v Sanmenu a Haiyangu v kontraktu za 350 mil. dolarů bude korejská Doosan Heavy Industries, která je nyní majitelem společnosti ŠKODA POWER. Generátory páry pro další dva bloky již vyrobí čínské firmy. Všechny čtyři turbogenerátory dodá japonská Mitsubishi (MHI).

V Číně dnes vyrábí elektřinu 11 jaderných reaktorů, 20 dalších se jich staví. Jde o projekty ve spolupráci s americkými, francouzskými a ruskými dodavateli, staví se však i podle původních čínských projektů. Velkou většinu elektrické energie v Číně vyrábějí v tepelných elektrárnách spalujících uhlí. Podíl jaderné energetiky na výrobě elektrické energie je tu dosud velmi malý, ale během krátké doby se má podstatně zvětšit. V roce 2020 má instalovaný výkon jaderných elektráren v Číně dosáhnout nejméně 60 GW, ale zřejmě bude vyšší. V roce 2030 se zvýší na 120 až 160 GW. Čína má také ambice stát se významným exportérem technologií jaderné energetiky. 

 

Zdroj: businesswire.com, WNAKomentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.