Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


ČR a Izrael dají 600 milionů Kč na společný výzkum v robotice a biotechnologiích

***tisková zpráva agentury CzechInvest

 

Nejméně 600 milionů korun získají během následujících sedmi let společné projekty průmyslového výzkumu českých a izraelských firem a výzkumných institucí. Vznik společného česko-izraelského programu oznámil dnes oznámili zástupci ČR a Izraele na Česko-Izraelských dnech vědy a techniky v Praze. První projekty si finance rozdělí během příštího roku.

„Obě strany se zavazují podpořit spolupráci ve výzkumu a vývoji, která má za cíl aplikovat výsledky v praxi,“ upřesnil premiér Jan Fischer, který stál u vzniku programu. „Izrael patří k našim nejrespektovanějším obchodním a hospodářským partnerům na Blízkém východě. Země se intenzivně zaměřuje na podporu high-tech oborů a výsledkem této politiky je i tato smlouva. Nejperspektivněji se jeví spolupráce v oblasti vývoje softwaru, biotechnologií a dalších oborů vyspělých technologií.“

„Izrael má rozsáhlou síť obdobných dohod po celém světě a vzájemná smlouva může otevřít českým firmám dveře k našim partnerům v jiných částech světa. Doufám, že zase české firmy nám pomůžou ke vstupu na třetí trhy,“ říká Yaakov Levy, velvyslanec státu Izrael v České republice.

„Finance pro program poskytne ze svého rozpočtu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Samotnou implementaci programu bude mít na starosti agentura CzechInvest,“ vysvětluje Miroslava Kopicová, ministryně školství, mládeže a tělovýchovy. „Granty bude poskytovat jak Izrael, tak ČR. Nejen, že to podpoří inovace na obou stranách, ale firmám tím snížíme riziko i náklady, které musejí do projektu investovat.“

Šanci získat podporu mají projekty průmyslového výzkumu, na kterých budou společně pracovat firmy a výzkumné instituce z Izraele a z České republiky. Cílem výzkumu musí být konkrétní produkt s šancí na komerční uplatnění.

„Program bude trvat sedm let. Bude rozdělený do pěti tříletých výzev. Do každé výzvy plánuje česká strana, respektive Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vložit přibližně 60 milionů korun,“ vysvětluje Alexandra Rudyšarová, generální ředitelka agentury CzechInvest. „Podmínkou pro zařazení do programu je, aby na projektu spolupracovali Češi s Izraelci. Každý návrh projektu pak posoudí jak na české, tak na izraelské straně nezávislá odborná komise. Pokud se obě shodnou, může se projekt těšit na podporu.“

„Izraelská věda je výjimečná tím, že se jí daří velmi rychle a velmi úspěšně přenášet výsledky výzkumu do komerční praxe. Právě to pomůže nová smlouva podpořit i v České republice,“ zdůrazňuje Dana Huňátová, zvláštní velvyslankyně ČR pro vědu, výzkum a inovace.

„Smlouva podporuje výhradně konkrétní projekty aplikovaného výzkumu. Je tedy nezbytné, aby výzkumníci už na začátku měli alespoň hrubou představu o tom, jak výsledky převedou do výroby – jak je komerčně využijí. V tom je dohoda nesmírně cenná,“ říká Tomáš Pojar, náměstek ministra zahraničních věcí České republiky.

Smlouvu o podpoře vzájemných projektů podepsali už 30. března letošního roku na Pražském hradě zástupci obou zemí za přítomnosti prezidentů Václava Klause a Šimona Perese. První impuls k podpisu smlouvy vznikl v březnu 2008 během návštěvy Mirka Topolánka v Izraeli při jednáních s izraelským ministerským předsedou Ehudem Olmertem.

Po ratifikaci na izraelské i české straně byla smlouva oznámena dnes na Česko-Izraelských dnech vědy a techniky. Ty v Praze pořádala agentura CzechInvest spolu s Ministerstvem zahraničí ČR, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy , Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR, Úřadem vlády ČR, českým velvyslanectvím v Tel Avivu a Ministerstvem průmyslu, obchodu a práce Izraele.

První mezinárodní Dny vědy a techniky se konaly před čtyřmi lety s Japonskem v Tokiu. Dnes je agentura CzechInvest a ministerstvo zahraničních věcí pravidelně pořádají už s 15 zeměmi světa.

 

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru