Domestikace změnila mozky psů

Aktuality |

Michael Valenzuela z University of New South Wales v australském Sydney proskenoval mozky řady psů a zjistil, že domestikace na nich zanechala výrazné stopy. Mozky různých plemen se různě pootáčely a také se v nich přeuspořádaly jejich jednotlivé části. Změny mozku podle Valenzuely závisí především na tvaru čenichu. K větším změnám došlo u plemen s […]
Michael Valenzuela z University of New South Wales v australském Sydney proskenoval mozky řady psů a zjistil, že domestikace na nich zanechala výrazné stopy. Mozky různých plemen se různě pootáčely a také se v nich přeuspořádaly jejich jednotlivé části.

Změny mozku podle Valenzuely závisí především na tvaru čenichu. K větším změnám došlo u plemen s krátkými čenichy, které mají většinou také zploštělou hlavu. Například mozkový lalok, který u nich zpracovává čichové podněty, se v mozku výrazně přesunul směrem dolů. Nezdá se ale, že by tato změna čichu prospěla, protože tato plemena patří k těm se slabším čichem (drogy na letištích nehledají zrovna buldoci).

Přeuspořádání mozku má nejspíš souvislost i s povahou jednotlivých plemen, jejich inteligencí a náchylností k různým chorobám.

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámka: V zásadě není divu, že změny jsou tím větší, čím dále je plemeno od původní vlkovité formy.

 Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.