EK schválila 25 milionů eur pro další fázi projektu GÉANT

Aktuality |

Evropská komise stvrdila grantovou dohodu o dotacích ve výši 25 milionů eur, které jsou určeny na nejnovější fázi projektu GÉANT, nazvanou GN4-1, jejíž řešení bude ukončeno v dubnu příštího roku.
tisková zpráva sdružení CESNET

GÉANT je v současnosti nejvýkonnější infrastrukturou světa. Její součástí je i tuzemská národní e-infrastruktura CESNET. GÉANT propojuje náš kontinent se zbytkem světa, podporuje celosvětový výzkum a pomáhá k dalšímu rozvoji Evropy.
„Podpis dohody nám umožní ještě více posílit naši celoevropskou síť pro vědu, výzkum a inovaci,“ říká Augusto Burgueño Arjona, ředitel Oddělení e-infrastruktury na Generálním ředitelství Evropské komise pro komunikační sítě, obsah a technologie.
Stejně jako evropské sítě pro výzkum a vzdělávání (tzv. NREN) i GÉANT slouží evropské komunitě zaměřené na výzkum a vzdělání. Patří sem například pracoviště v CERN, Evropská jižní observatoř, EUMETSAT či Evropská laboratoř molekulární biologie.
Díky superrychlé síti a integrované sadě služeb, jakými jsou zabezpečení, ověřování údajů, oprávnění a totožnosti, nabízí GÉANT důvěru a spolehlivost, které jsou nezbytné pro spolupráci na rozsáhlých výzkumech, datově náročných vědeckých projektech, výpočetních clusterech a cloudech (včetně evropského cloudu Open Science) a podobně.
Výkonný ředitel projektu GÉANT Steve Cotter k tomu dodává: „Prostřednictvím GN4-1 mohou GÉANT a národní sítě i v budoucnu pomoci urychlit výzkum, podpořit inovaci a obohatit vzdělávání. GÉANT poskytuje ty nejdůležitější služby, díky čemuž může velkou měrou přispět k rozvoji jednotného digitálního trhu a budoucí prosperity Evropy.“
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.