Infračervená termografie proti virovým nákazám

Aktuality |

Bezkontaktní infračervené kamery mohou velmi rychle skenovat velké davy a zjišťovat jednotlivce, kteří mají vyšší než normální tělesnou teplotu.
tisková zpráva společnosti Fluke

Zdravotníci po celém světě se obrátili na bezkontaktní termovizi jako na prostředek pro rychlé skenování a měření teploty kůže velkého počtu lidí. Letiště, autobusové nádraží, přístavy, nemocnice, školy a další veřejná prostranství jsou místa, kde lze úspěšně využít bezkontaktní termovizi pro detekci zvýšené teploty a zabránit šíření virových infekcí.

Všechny objekty, včetně lidského těla, vyzařují infračervenou energii. Bezkontaktní infračervené kamery, známé také jako termovizní kamery, využívají emisí infračervené energie pro měření povrchové teploty, včetně teploty pokožky, a okamžitě poskytují na obrazovce vizuální mapu teploty kůže.

Jak může být infračervená termografie využita pro skenování tělesné teploty?

Jedinci s horečkami mají často zvýšenou teplotu kůže a infračervené kamery mají schopnost měřit extrémně jemné teplotní rozdíly. Nejvyšší naměřená teplota těla je obvykle kolem nosu, okolo očí a v okolí ústní dutiny. Bezkontaktní infračervené kamery mohou velmi rychle skenovat velké davy a zjišťovat jednotlivce, kteří mají vyšší než normální tělesnou teplotu. Při jejím zjištění se spustí upozornění a následně lze provést další ověřovací měření teploty pomocí kontaktního teploměru specificky určeným pro měření tělesné teploty.

Výhody termovizního měření teploty jsou v jeho bezkontaktním provedení, kdy se snižuje možnost přenosu infekce nebo onemocnění pomocí dotyku. Také výsledky teplotních měření jsou dostupná okamžitě a lze pomocí kamery rychle skenovat velké skupiny lidí. Výhodou je i komfort pro cestující, protože lze měřit teplotu osob při jejich pohybu a nedochází ke zpoždění přepravy.

Je však třeba mít na vědomí, že infračervené kamery nejsou zdravotnické zařízení na měření teploty; a tedy ve srovnání s kontaktním teploměrem mají v měření malý rozdíl. Také je třeba vědět, že cvičení a pocení mohou mít vliv na tělesnou teplotu kůže, jehož následkem může být nepřesný odečet. Proto se doporučuje použít pro další testování teploty zdravotnický kontaktní teploměr.

V roce 2009, při zvýšeném počtu případů prasečí chřipky v Indii, Ministerstvo zdravotnictví a péči o rodinu pořídilo infračervené kamery Fluke pro jejich využití na mezinárodním letišti Indira Gandhi v Novém Dillí. Zde jim pomáhaly měřit teplotu cestujících přijíždějících do země a varovat při zjištění příznaků prasečí nebo H1N1 chřipky.

Bezkontaktní infračervené kamery Fluke umožnily zdravotníkům na letištích a ve veřejné dopravě rychlé skenování a měření teploty kůže velkého počtu osob. Osoby, u kterých byla evidována vyšší teplota než obvyklá, byly izolovány pro další měření s cílem zabránit šíření choroby.

Infračervené kamery Fluke jsou schopny měřit teplotní rozdíly 0,05 °C*, mají velké LCD obrazovky a video výstup. Díky tomu jsou ideální pro snímání velkých skupin. Technologie IR Fusion také poskytuje zdravotníkům reálné zobrazení sledované slupiny osob (formou digitální fotografie), takže identifikace osoby se zvýšenou teplotou je jednoznačná.
Související články
Komentáře

13.02.2015, 07:54

.... ñýíêñ çà èíôó....

16.01.2015, 12:22

.... tnx for info!...

19.11.2014, 01:33

.... tnx for info....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.