Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Jak se vyvíjí ITER, projekt reaktoru pro jadernou fúzi

oznámení České nukleární společnosti

Organizace ITER rovněž zveřejnila komplexní informace o průběhu desetiletého projektu v třetím roce přípravy. Tak například bylo dokončeno zpevnění podloží a systém seizmické izolace celého budoucího komplexu tokamaku, dále začaly práce na montážní budově (nejtěžší součásti budou dokončeny teprve na místě) a lokalita byla připojena na páteřní linky francouzské přenosové soustavy. Část týmu projektu ITER – přibližně 500 lidí – se mohlo přesunout do nově dokončeného sídla ředitelství.
Zároveň bylo vyrobeno více než 400 tun (90 % potřebného množství) slitiny niobu a cínu, která bude použita na magnety toroidálního pole (cívky, které budou obepínat toroid kolem menšího obvodu a budou tak generovat pole podél obvodu hlavního). Také bylo vyrobeno asi 130 tun slitiny niobu a titanu (50 %), který bude naopak použit na cívky poloidálního pole (toroidální vodiče kopírující velký obvod tokamaku a středová cívka). Supravodivé magnety vyrobené z těchto slitin budou chlazeny na teplotu tekutého hélia.
V závěru roku 2012 se ITER stal úplně prvním fúzním zařízením, které získalo jadernou licenci. Bude tedy muset dodržovat podobná bezpečnostní kritéria jako jaderné elektrárny. Projekt se v minulém roce definitivně přesunul z notesů fyziků a rýsovacích prken inženýrů na staveniště a do výrobních hal. Od letoška bude Výroční zpráva obsahovat několik stran s informacemi o pokroku národních agentur, které na ITERu spolupracují. Pokud jde o českou účast, do projektu Czech Industry for ITER se přihlásilo asi šedesát českých firem a institucí, nechybí mezi nimi tradiční strojírenské a elektrotechnické firmy, několik pracovišť Akademie věd a univerzit.
ITER je mezinárodní výzkumný projekt zaměřený na výstavbu termojaderného experimentálního reaktoru. Cílem projektu je docílit jaderné fúze. Členy projektu jsou Evropská unie, Japonsko, Čína, Rusko, Indie, Jižní Korea a Spojené státy. Náklady na výstavbu celého komplexu tvoří cca 5 miliard eur. Stavba byla zahájena v roce 2010 a odhaduje se na dobu 10 let.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru