Jak Voyager 1 (ne)opustil Sluneční soustavu

Aktuality |

Jsou popularizátoři astronomie, kteří neustále recyklují dvě nebo tři témata. Existuje ovšem i pravý opak: témata, která jsou neustále recyklována všemi okolo.

Jak Voyager 1 (ne)opustil Sluneční soustavuMezi taková témata patří důkazy o dávné existenci podmínek umožňujících život na Marsu a Voyager 1. Ten snad musí být důkazem existence mimozemšťanů, a to dokonce velmi blízkých mimozemšťanů! Jak jinak si vysvětlit, že Voyager 1 neustále opouští Sluneční soustavu a zase se do ní vrací?

Ale teď vážně. Voyager 1 Sluneční soustavu neopustil a tato věta bude ještě stovek let platit. Tedy asi…

Problémem totiž je, že existují hranice, které zkrátka musíme nějak uměle definovat. Například hranici nebo lépe česky „konec místnosti“ poznáte celkem snadno. Stačí se rozběhnout hlavou proti zdi a až se probudíte, budete vědět, kde váš pokoj končí.

Jsou zde ale komplikovanější případy. Tak třeba začátek vesmíru začíná 100 km nad námi. Ne proto, že by tam už nebyla žádná molekula atmosféry nebo zde nastával snad stav beztíže. Prostě je to pěkné číslo a tak se to označilo za hranici vesmíru. Mr. Monk by měl radost…

Konec Sluneční soustavy je něco podobného. Kde vlastně naše planetární soustava končí? Poslední planetou je (dnes) Neptun, ale nemusíte být astronom, abyste věděli, že za ním je ještě kupa dalších (zmrzlých) těles. Kuiperův pás prý sahá až někam 55 AU od Slunce. Pak je zde Oortův oblak. Ten sice nikdo nikdy neviděl, ale nějak ten původ komet vysvětlit musíme, že? Kde končí Oortův oblak neví asi ani samotné komety. Prý to může být snad i přes 50 000 AU (ne-li 100 000 AU). Hm, to už je hodně velká dálka.

Oortův oblak je místo, kde je gravitační vliv Slunce už velmi malý a naši mateřskou hvězdu byste tam považovali jen za jednu z mnoha hvězd na věčně temném nebi. Přesto však i zde, v místech, kam světlo Slunce letí několik dní až týdnů, mají objekty v rodném listě jako místo narození a trvalého pobytu uvedenu Sluneční soustavu (i když – kdo ví, kolik je tu emigrantů…. ale to už je jiný příběh).

A pak zde máme Voyager 1. Sonda se na svou cestu vesmírem vydala v září roku 1977. Po průletu kolem obřích planet si to namířila ven ze Sluneční soustavy. Pro případ, že by ji někdo našel, jsou na palubě ony slavné plakety a další blbůstky pro zelené či jinak zbarvené mužíky.

Kde je Voyager 1 dnes? Ve vzdálenosti 125,4 AU od Slunce. Je to daleko, je to opravdu hodně daleko. Je to ale skutečně mimo Sluneční soustavu, jak nám tvrdí palcové titulky?

Záleží na tom, co definujeme pojmem konec Sluneční soustavy. Podle jednoho předpokladu a nových informací je Voyager 1 „mimo“ už asi rok. Jen nebylo zřejmé, zda důkazy pro toto tvrzení jsou dostatečně silné. Abyste rozuměli: sonda zaznamenala pokles částic ze Slunce a nárůst počtu částic kosmického záření. To by ukazovalo na pokoření heliopauzy. Tato hranice není stálá a není ani zřejmé, kde přesně končí. Když k tomu připočtete poněkud složitou interpretaci dat ze sondy, máte tu „opuštění Sluneční soustavy“ několikrát do roka. Problém byl mimo jiné v tom, že Voyager 1 se měl dostat také „za bublinu slunečního magnetického pole“, což se ale podle první interpretace dat nestalo. Tentokrát však už prý opravdu sonda překročila heliopauzu. Tedy ne teď, ale před rokem. Tak dlouho totiž trvalo, než se vzdělané hlavy shodly, že tomu tak je. Konec heliosféry, tečka.

Slovníček:
Heliopauza je oblast heliosféry, kde se dynamický tlak slunečního větru rovná dynamickému tlaku mezihvězdného prostředí
Heliosféra je oblast kolem Slunce, v níž se šíří sluneční vítr.

Sonda se ovšem stále nachází v gravitačním vlivu Slunce. Je to asi stejné, jako když loď opustí břeh. Přesto se však ještě nějakou dobu pohybuje ve vodách, formálně patřících onomu státu. Teprve později vpluje do mezinárodních vod.

Pokud je heliopauza konec Sluneční soustavy, pak to zkuste vysvětlit nějaké kometě, přilétající z oblastí mnohem vzdálenějších, než je ta, ve které se nyní pohybuje slavný vyslanec lidstva. Jsem zvědav, zda budou vaše argumenty k objektu o velikosti i pár kilometrů a rychlosti pár desítek km/s vyslyšeny. Proslýchá se, že naposled zkoušeli konec Sluneční soustavy zpochybnit dinosauři…

Převzato z webu Exoplanety.cz, upraveno.Úvodní foto: Wkipedia, NASA, ESA - licence public domain
Související články
Komentáře

29.07.2014, 19:37

.... ñïñ çà èíôó!!...

19.09.2013, 08:41 warp

100 km - Hranice vesmíru

Jak píše kolega, 100 km opravdu není primárně vybráno proto, že to je hezké číslo. Jedná se o tzv. Kármánovu hranici, v současnosti je to hodnota, která je jednak vcelku běžně používána, jednak je uznávána Mezinárodní leteckou federací FAI. To má i praktický podtext, kvůli uznávání různých rekordů, prvenství, etc. Pojem navrhl vcelku smysluplně velký vědec na poli aerodynamiky a kosmonautiky - Theodore von Kármán. Jedná se o výšku, kdy je rychlost potřebná k vytvoření vztlaku, stejně velká jako první kosmická rychlost (kruhová rychlost). Protože vztlak na křídle letadla je přímo úměrný hustotě vzduchu, která s rostoucí výškou klesá, tj. k vytvoření stejně velké vztlakové síly je nutné stále zvyšovat rychlost. Ve výšce zhruba 100 km by rychlost letadla byla již tak velká, že by dosáhla 1. kosm. rychlosti, tudíž generace vztlaku tímto způsobem ztrácí smysl a začínáme místo atmosférického letu hovořit o kosmickém letu. Hranice 100 km tedy není vybrána náhodně ani z estetiských důvodů, naopak dává vcelku rozumný smysl. Jsou i jiné hranice, které se používají - NASA dodne užívá hranici 50 mil (80 km) - hranice mezi mezosférou a exosférou a mezinárodní právo definuje hranici kosmického prostoru jako nejnižší výšku, kdy obíhající těleso je schopno dokončit celý oběh Země bez pomoci motorů, přičemž výšku jednoznačně nespecifikuje - dle parametrů oběžné dráhy to vychází v rozptylu zhruba 130 - 150 km. Zde je opět vidět, že jsou možné různé definice, v žádné případě nejsou ovšem vybírány náhodně. Zdroj: http://en.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1rm%C3%A1n_line

14.09.2013, 22:00 robos

100km

Technická poznámka: ona ta hranice 100km není stanovena úplně libovolně, viz Kármánova hranice http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C3%A1rm%C3%A1nova_hranice

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.