Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Japonsko po kontrole opět spouští jaderné reaktory

***oznámení České nukleární společnosti

Prvním komerčním reaktorem, který byl znovu připojený do sítě po havárii jaderné elektrárny Fukušima, byl Ohi-3 zapojený 2. července 2012.
Tlakovodní reaktor Ohi-4 by začne nabíhat od začátku 29. týdne, elektřinu by měl podle Japonského fóra pro jaderný průmysl (JIAF) vyrábět od 21. července.  Reaktor Ohi-3 byl znovu zapojen již 2. července, po dokončení série bezpečnostních kontrol podstoupených v reakci na havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě v květnu 2011. Povolením znovu zapojit oba reaktory se zabývala japonská vláda. V polovině června nakonec vydala souhlasné stanovisko.
Japonsko bylo bez jaderné energie od začátku května, kdy byl kvůli bezpečnostním testům odpojen poslední z 50 provozních reaktorů. Jednotky Ohio-3 a Ohio-4 mají pomoci zvládnout očekávaný letní nárůst poptávky po elektřině v oblasti středního a západního Japonska. V létě totiž v těchto oblastech panují nepříjemná vedra a vysoká vlhkost, takže klimatizace jedou naplno. Politici přesto požádali občany, aby elektřinou šetřili.
V oblasti jaderné energetiky Japonsko schválilo řadu změn zaměřených na zvýšení bezpečnosti provozu. Ustanovilo například vznik nové regulační komise složené z pěti nezávislých jaderných expertů. Komise bude mít k dispozici zázemí současné Agentury pro jadernou a průmyslovou bezpečnost, která doposud fungovala pod ministerstvem pro ekonomiku, obchod a průmysl. Jaderná regulační komise bude naopak začleněná pod ministerstvo životního prostředí.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru