Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Psi dávných zemědělců se museli živit prosem

Pokud psi (byť jistě nepříliš nadšeně) žili převážně na prosu, pak to ve stejné nebo ještě větší míře platilo i pro tehdejší lidi. Čili z toho vyplývá, že zemědělství v té době nebylo doplňkovým, ale základním zdrojem obživy.

Dadiwan byl přitom osídlen od doby cca 5900 př. n. l.. Zbytky zrn prosa se dochovaly dodnes, to samo o sobě ale nevypovídá o relativním významu tehdejšího zemědělství. Teď víme, že už muselo jít o poměrně pokročilý neolit.

Analýza se prováděla pomocí stanovení poměru izotopů uhlíku. V některých rostlinách se hromadí více těžších izotopů uhlíku než v jiných (C4 rostliny vs. C3 rostliny). Poměr zjištěný v kostech pak odpovídá způsobu obživy. Proso je přitom asi jediná významnější C4 rostlina pěstovaná v severní Číně.

Z toho, že psi žili na prose, samozřejmě vyplývá, že byli domestikovaní. To v téhle době nijak nepřekvapuje. V Dadiwanu byly nalezeny i kosti prasat, ta však podávají jiný obrázek. V první fázi mají jiný poměr izotopů, šlo tedy o úlovky divokých prasat (nebo alespoň prasat, co se volně živila mimo zemědělskou půdu někde v lese apod.). Prasata vykrmovaná prosem se objevila v druhé fázi osídlení této lokality po roce 4500 př. n. l.

 

Zdroj: Eurekalert

 

Poznámky:

Počátky čínského zemědělství jsou opravdu spojeny s prosem, nikoliv s rýží, viz také tento článek.

O domestikaci prasat viz také článek Blízkovýchodní prase se v Evropě neudrželo.

Zdá se, že i když ani psovi vegeteriánská strava úplně nesvědčí, s vlkem by byl ještě podstatně větší problém. Při domestikaci zřejmě došlo k selekci na schopnost přežít rostlinnou dietu. Domestikace byla ostatně provedena ještě v paleolitu/mezolitu, kdy bylo maso oproti neolitu asi dostupnější. Možná tedy, že v neolitu v¨by už vlka šlo domestikovat obtížněji.

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru