Lingvistická perlička: Zvlčení

Aktuality |

Jak už z řady příspěvků na tomto serveru bylo možno odhalit, jeho redaktor chová sympatie k psovitým šelmám, ať již jde o psy či vlky (nebo i příslušnou formu lykantropů). Následuje drobná a nevážně míněná lingvistická kuriozita na toto téma.
Pokud určitý proces probíhá dostatečně často, vyplatí se pro něj v jazyce vymyslet speciální slovo. Takže dejme tomu „něco čistit kartáčem“ lze ekonomicky zkrátit na kartáčovat, naopak pro „míchání bramborové kaše“ taková optimalizace podle všeho neexistuje.

Nyní si vezměme proměnu člověka ve zvíře. Máme slovo zvlčit (zvlčet? v korpusech není obsaženo ani jeden z těchto tvarů, ale bezesporu existuje), je zde ale ještě nějaké jiné slovo pro podobnou proměnu? Pokud ne, pak je to jistě důkazem těsného vztahu mezi lidmi a vlky, proto byl pes jistě prvním domestikovaným zvířetem etc.

Máme zde podobná slova zepsout, zprasit, opičit se či zkonit, ale ty vyjadřují cosi vnějšího, nikoliv vnitřní proměnu dotyčného. (V této souvislosti je zajímavé to „zkonit“, tj. pokazit. Kůň jinak přece není symbolem blbosti. Prase možná není špinavé, ale má tuto pověst, čili „zprasit“ do tohoto obrazu zapadá. Ale „zkonit?“, eventuálně „ty jsi kůň“ – proč? Destruktivní síla koně, že vše podupe a rozšlape? – to ale přece není pravda. Nebo nějaká souvislost s nájezdy Mongolů? – konstrukce nejspíš krajně přitažená za vlasy.)

Existuje slovo pro proměnu ve zvíře obdobnou zvlčení? V diskusích na toto téma jsem zatím zaznamenal návrh „zeslepičet“, ale nejsem si jist, zda tento výraz uznat…

 

Poznámka: Toto prosím berte jako hru, v níž může být zábavné pokračovat a rozvíjet ji. Jistěže „zvlčet“ neznamená stát se vlkem, ale je to de facto prostě synonymem „zdivočet“.

 Komentáře

24.02.2012, 12:18 jabberwock

Zabejčit

...na tohle krásný slovo jste pozapoměl.

13.05.2010, 17:22 ozzy

wau...

wau

13.05.2010, 08:43 vitas

zkonit

Nemůže se u 'zkonění' jednat o drobný posun od 'zpanikařit'? Kůň když se něčeho lekne, tak začne vyvádět shodí jezdce prostě se splaší. Dalším zezvířatěním je 'zhovadilost' i když jako sloveso se asi nepoužívá. Na nejlepším příteli člověka je založeno i sepsut (ve významu být seřván). vitas @;;

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.