Masarykova univerzita otevře CEITEC a další nová vědecká centra

Aktuality |

Hned tři nová vědecká a výuková centra začnou sloužit vědcům a studentům Masarykovy univerzity (MU) se začátkem akademického roku.
tisková zpráva Masarykovy univerzity Brno

Největší událostí bude otevření centra vědecké excelence, Středoevropského technologického institutu CEITEC, jehož část určená pro přírodní vědy vyrostla v areálu Univerzitního kampusu Bohunice. Slavnostní otevření CEITEC MU se uskuteční v pátek 12. září. O tři dny později v pondělí 15. září se na pedagogické fakultě otevře Centrum výzkumných institutů a doktorských studií (CVIDOS) a v pátek 19. září se symbolicky zpřístupní nový areál Centra vzdělávání, výzkumu a inovací pro ICT (CERIT) fakulty informatiky.

„Tento rozvoj byl financován z evropských fondů, a proto projekty začínaly i končí ve stejném období,“ vysvětlil rektor MU Mikuláš Bek kumulaci mimořádných událostí. „Skutečnost, že během jednoho týdne otevřeme unikátní prostory hned na třech místech v Brně, které budou sloužit nejméně polovině z našich fakult, dokazuje, že Masarykova univerzita byla na výzvy v operačních programech dobře připravena, dokázala je maximálně využít a všechny získané projekty dokončila včas a úspěšně,“ zdůraznil rektor.

O významu nově budovaných vědeckých a výukových kapacit svědčí mimo jiné i to, že se slavnostního otevření CEITEC MU účastní i vrcholní představitelé ČR, kraje a města, ale i řada zahraničních vědeckých kapacit. Projekt CEITEC s rozpočtem ve výši 5,2 mld korun, který je spolufinancován z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, je jednou z největších investic v oblasti výzkumu a vývoje ve střední Evropě. Nabídne špičkové zázemí pro 600 vědců, kteří se zaměří na bádání v oblasti strukturní biologie, molekulární medicíny, lidského mozku a mysli, ale i na nanotechnologie a vývoj pokročilých materiálů.

V rámci projektu CVIDOS s rozpočtem kolem 140 milionů korun univerzita ze stejného operačního programu postavila a vybavila novou pětipatrovou budovu s knihovnou a zázemím pro výuku i práci vědeckých týmů v areálu pedagogické fakulty v ulici Poříčí. Objekt bude mimo jiné sloužit pětici výzkumných institutů, které se zaměřují na výzkum v oblasti školního a inkluzivního vzdělávání, vztahu školy a zdraví, sociálního rozvoje osobnosti a multikulturní výchovy a na pedagogický vývoj a inovace.

Nové prostory pro výuku a výzkum, ale také vědecko-technický park, který umožní mnohem těsnější spolupráci s průmyslem, budou od začátku akademického roku sloužit fakultě informatiky a ústavu výpočetní techniky v Botanické ulici. V rámci tohoto rozvoje byla za 250 milionů postavena a vybavena nová čelní pětipatrová budova s posluchárnami, učebnami, laboratořemi, knihovnou a moderním datovým centrem. Na tyto prostory bezprostředně navazuje vědecko-technický park specializovaný na oblast informačních a komunikačních technologií, pro který byla z Operačního programu Podnikání a inovace postavena nová sedmipatrová budova za přibližně 110 milionů korun.
Související články
Komentáře

15.12.2014, 21:12

.... tnx for info!!...

19.11.2014, 13:46

.... ñïàñèáî!...

17.11.2014, 18:42

.... thanks for information....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.