Motají se opilci spíše na levou stranu?

Aktuality |

Jeden z čtenářů New Scientistu se táže, proč se cestou z hospody motá spíše na levou než na pravou stranu. Vysvětlení? Je takový jev univerzální? Můžou za to nohy nebo oči?
/na Silvestra „přetištění“ staršího článku – tip na dnešní výzkum/

V první řadě je otázka, zda jde o jev typický pouze pro dotyčného tazatele, nebo má preference jednoho typu motání nějakou univerzálnější povahu. To je třeba si vyzkoušet sám na sobě a je zde tedy prostor pro celou řadu experimentů.

Roli by mohlo hrát např. to, že lidé-praváci mají nepatrně silnější (nebo snad i delší?) pravou nohu, dělají delší kroky na pravé straně a to přitom člověka otáčí „zprava do středu“, proti směru hodinových ručiček. Nebo je příčinou jevu naopak oko? Praváci by měli v nadpoloviční většině vidět lépe na levé oko a člověk se pak podvědomě snaží mířit tam, kde lépe vidí. To samozřejmě i za střízliva, tehdy ale směr své chůze koriguje. (Obdobu tohoto jevu lze zkusit tak, že nějakému zvířeti zakryjeme jedno oko; bude mít pak tendenci se pohybovat do kruhu.)

Každopádně bychom ale zřejmě dokázali najít i důvody pro to, že se opilci motají směrem doprava. Nezbývá, než v tomto ohledu pilně experimentovat, aby byl k dispozici dostatek dat. Jistě by stálo za to se za tímto účelem vypravit pozorovat například na Oktoberfest. (Nemohla by preferovaná strana třeba záviset i na stupni opilosti? Působí alkohol různě na jednotlivé hemisféry?)

 

Zdroj: Proč tučňákům nemrznou nohy, Ikar 2007

 

Poznámka: Skutečně půvabná by byla teorie, že opilec natolik vlaje, že směr jeho pohybu ovlivňuje i Coriolisova síla :-).

 Komentáře

15.12.2014, 06:33

.... ñïñ çà èíôó!!...

23.11.2014, 09:31

.... hello....

31.12.2013, 14:18 cc

...

Už jsem viděl i člověka po pár pivech opisovat celkem pravidelnou sinusoidu. Bylo to chvíli před tím, než by byl býval usnul na chodníku. Ať je to tedy jak chce, kdo už chlastá, ať při tom nikam necestuje.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.