Noční osvětlení pro odhad HDP

Aktuality |

I kdyby se bojovníci se „světelným znečištěním“ na hlavu stavěli, faktem je, že množství světla viditelného v noci z vesmíru nějak koresponduje s ekonomickým rozvojem určité oblasti – známá je v tomto případě např. ostrá noční hranice mezi severem a jihem Korejského poloostrova. Vernon Henderson, Adam Storeygard a David N. Weil z Brows University přímo […]
I kdyby se bojovníci se „světelným znečištěním“ na hlavu stavěli, faktem je, že množství světla viditelného v noci z vesmíru nějak koresponduje s ekonomickým rozvojem určité oblasti – známá je v tomto případě např. ostrá noční hranice mezi severem a jihem Korejského poloostrova.

Vernon Henderson, Adam Storeygard a David N. Weil z Brows University přímo navrhli, aby se satelitní data o osvětlení používala pro odhad HDP; jednak tam, kde nejsou k dispozici spolehlivá data (subsaharská Afrika), za druhé pak pro srovnání jednotlivých měst a jejich vývoje v čase. To hlavně: Porovnat snímky před 10 lety a dnes nám dá představu o „indexu rozvoje“ jednotlivých měst. Surová data lze ještě dále nějak korigovat, třeba přepočítat na počet obyvatel (ale tady zase aktuální číslo nemusíme znát).

Autoři pochopitelně nenavrhují, aby třeba Světová banka přešla na tuto metodiku, minimálně tak nezávisle získáme další údaje. (Takže v Demokratické republice Kongo osvětlení meziročně vzrostlo, ačkoliv HDP mělo klesnout.)

 

Zdroj: Sciencedaily

 

Poznámky:

– Možná to tak funguje jen od určité hranice, od níž pak už intenzita nočního osvětlení s HDP tolik nekoresponduje?

– Světlo v noci jako míra svobody? (Čím volnější systém, tím méně jsou lidé svázáni nutností, aby všichni bděli a spali ve stejnou dobu?)

– Budou se takto velkoměsta od sebe lišit např. dle toho, zda jde spíše o politicko-administrativní nebo průmyslová centra?

 
Související články
Komentáře

06.05.2022, 08:46 guga

Tak to jsem zvědavý, co bude s osvětlením za pár let

Zajímavý článek, který rozhodně dává smysl. Nicméně za pár let může být všechno jinak- některé obce už začaly vypínat kvůli ceně elekřiny veřejné osvětlení v v podstatě stejné je to venkovním i interiérovým led ovětlením v případě domácností. Možná má zvyšující se cena energií něco do sebe- aspoň se mírně zmenší světlené znečištění.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.