Pátrání po mikrodiamantech v Krušných horách

Aktuality |

Pozůstatky geologické činnosti staré asi 340 milionů let budou v následujících měsících podrobně zkoumat geologové z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
tisková zpráva Masarykovy univerzity Brno

V horninách, které pochází z Krušných hor, budou hledat takzvané mikrodiamanty. Jde o vzácně se vyskytující okem neviditelné minerály, které dokládají geologické procesy, jež formovaly planetu Zemi. Objasnění procesu vzniku minerálů vědcům pomůže přiblížit mimo jiné příčiny zemětřesení, k nimž dnes dochází například v Himálaji.

Aby se mikrodiamanty vytvořily, musí se sejít několik specifických podmínek, mezi něž se řadí určitý tlak nebo teplota. „Díky výzkumu se dozvíme podrobnosti o tom, jak probíhá výměna látek mezi zemskou kůrou a pláštěm. Mikrodiamanty totiž vznikly v hloubce asi 150 kilometrů a pak se dostaly na zemský povrch,“ přiblížila Jana Kotková z Ústavu geologických věd Přírodovědecké fakulty MU a České geologické služby, jež před dvěma lety objevila první a doposud jedinou lokalitu, kde se minerály v Česku vyskytují. Nachází se na Ústecku, v geologické jednotce příslušející ke Krušným horám.

Vědci teď v novém projektu, o který se univerzita dělí právě s Českou geologickou službou, budou hledat další naleziště, studovat samotné minerály a také granulity, což jsou horniny, v nichž se mikrodiamanty vyskytují. Je totiž jen málo míst, kde se objevily až u zemského povrchu. „Proč tomu tak je, přesně nevíme. Může se tak stát různými procesy, mezi něž patří například delaminace. Při ní se část zemské kůry ulomí a u té lehčí, protože má menší hustotu, dojde k vyzdvižení,“ uvedl vedoucí brněnského týmu projektu Jaromír Leichmann.

Obdobný proces, který se na povrchu projevuje zemětřesením, dnes můžeme pozorovat v Himalájích. „Znamená to, že i u nás kdysi podobně vysoké pohoří existovalo,“ dodal Leichmann. Samotné mikrodiamanty však žádné praktické využití nemají. Jsou velké jen asi jako třetina tloušťky lidského vlasu a pro odborníky zatím představuje problém už jen to, jak je dostat z horniny, ve které jsou uloženy. Kameny, které se využívají komerčně, vznikají zcela jiným procesem. K zemskému povrchu se dostávají díky vulkanické činnosti a větší jsou pravděpodobně proto, že déle krystalizují.

 
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.