Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Pivní perličky před pivním svátkem sv. Václava

Letos Český svaz pivovarů a sladoven zkusil zaštítit oficiální projekt u příležitosti pivního svátku, přičemž zúčastněné podniky mají kromě speciálů nabízet i s pivem ladící gastronomii (viz http://www.denceskehopiva.cz).

Pojďme se teď podívat na několik pivních perliček, které snad nejsou všeobecně známé. Literatury o pivu vychází u nás samozřejmě spousta, níže zmíněný zdroj ovšem (alespoň myslím) neopakuje věci x-krát zmiňované jinde, ale sympaticky se zaměřuje hlavně na různé kuriozity. Následující lahůdky si dnes asi nedáte, jde o speciály na naše poměry zatím speciální až příliš.

Pivo a slámka

Sumerové pili pivo slámkou. Obvykle se uvádí, že to bylo proto, aby se takto odstranily mechanické nečistoty, obilky apod. Jenže – viz pití piva „brčkem“. Možná šlo i o způsob, jak se opít. Buď levně, nebo alespoň nějak – mezopotámská a egyptská piva byla asi dost slabá.

Sůl, moře a kouř

Pivovarský ječmen lze hnojit mořskými řasami, výsledkem je specifická vůně piva (mj. značka Kelpie – to je také australské psí plemeno, souvisí to nějak?). Mimochodem, mořskou/rybí/jódovou příchuť mají i některé whisky.
Pivo Gose je zase slané, vaří se z minerální vody u německého města Goslaru (naopak plzeňský pivovar má být výjimečný tím, že má vodu velmi měkkou).
V minulosti se slad sušil nad přímým ohněm, pivo tedy v chuti asi trochu odpovídalo verzi, která se dnes označuje jako rauchbier („uzená“, kouřová, opět trochu slaná příchuť).

Nic pro vegany

Do speciálních piv se přidávají živočišné produkty – ústřice, nebo mléčný cukr. Ten pivní kvasinky nezpracují, takže mléčně nasládlá chuť piva zůstane. Za války, v době mléka na příděl, se toto pivo doporučovalo v USA kojícím ženám.

Laktobacily, GMO kvasinky

Některá belgická piva využívají divoké (spontánní) kvašení, tedy kvasinky (a bakterie) volně ze vzduchu.

U pšeničných piv se ke kvašení někdy používají nejenom pivovarské kvasinky (svrchního kvašení), ale i laktobacily. Takové pivo je pak kyselejší a mívá i jinou vůni (do různých koření apod. – do Fénixe se ovšem koriandr přidává).

Jedna z možností výroby nealkoholického piva je použití kvasinek (GMO), které vytvářejí glycerin (ten vzniká při kvašení stejně, zde je však poměr posunut ve prospěch glycerinu na úkor ethanolu). Glycerín (glycerol) je nasládlý a chuť piva prý zlepšuje, ale přidávat se do něj nesmí, neb je mírně jedovatý.

(Jinak techniky pro výrobu nealkoholického piva viz starčí články zde a zde)

Zdroj: Tomáš Hasík: Svět piva a piva světa, Grada 2013
a další

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru