Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Počátky zemědělství na jihozápadě Spojených států – migrace nebo převzetí technologie?

Otázka, zda se neolit šířil spolu s migrací, nebo zda novou technologii přebírali místní obyvatelé přebírali, nezajímá pouze badatele studující neolit evropský. Dva konkurenční scénáře existují i pro počátky zemědělství na jihozápadě Spojených států.

Antropolog Gayle Fritz z Washington University v St. Louis nyní ve své práci shrnul obě tyto teorie a nakonec upřednostnil přebírání. Zdá se totiž, že v této oblasti třeba výroba keramiky vznikla nezávisle na Mexiku. Nejstarší kukuřice na jihozápadě USA pochází z doby kolem roku 2000 př. n. l.

Lingvistické důkazy nasvědčují, že k rozdělení dvou jazykových rodin Uto-Aztéků (mj. i dnešní jazyk místních Indiánů Hopi) došlo kolem roku 7 000 př. n. l. V obou skupinách je výraz pro kukuřici jiný, což představuje pro vznik zemědělství na jihozápadě USA spodní hranici. Neolit se zde ale objevil nejspíš až mnohem později a i přebírání technologie místními lovci a sběrači probíhalo postupně – při postupu neolitu na sever bylo vždy třeba vyšlechtit nové odrůdy kukuřice optimalizované pro jinak dlouhé dny/noci i pro místní chladnější a sušší klima.

 

Zdroj: Eurekalert

 

autor Pavel Houser


 
 
Nahoru
 
Nahoru