Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Podaří se letos průlom v otázce P vs. NP?

Vinay Deolalikar, výzkumník z laboratoří firmy HP v kalifornském Palo Altu, přišel loni s tím, že vyřešil problém P vs. NP, tedy jeden ze šesti nejvýznamnějších matematických problémů současnosti. Je za něj vypsána odměna 1 milion dolarů, má vztah ke kryptografii, spadá do oblasti výpočetní složitosti a hlavně – na rozdíl od ostatních úloh ze šestice dokážeme my laici chápat alespoň to, v čem problém spočívá.

Výsledek dle Deolalikara odpovídá většinovým předpokladům, že oba typy úloh jsou různě výpočetně náročné, P se nerovná NP. Deolalikarovu práci se ovšem loni nepodařilo zkontrolovat, minimálně se ovšem pochybuje o tom, že by byla úplná. Letos bychom v tom mohli mít jasněji.

Komentátoři upozorňují, že v souvislosti s Deolalikarovou prací se utvořila celá komunita nejen profesionálních matematiků a došlo k velké aktivitě na blozích a Wikipedii; skoro jako bychom před sebou měli nový způsob fungování matematiky. Dojde letost opravdu k průlomu?

Podrobnosti Computerworld.cz.

Poznámka: Úloh bylo původně 7, Poincarého domněnka byla ale mezitím dokázána, viz např. článek Podivínský matematik Perelman opět odmítl cenu za důkaz Poincarého domněnky.

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru