Podpoří USA vývoj modulárních reaktorů?

Aktuality |

***tisková zpráva České nukleární společnosti Tři výrobci – Babcock & Wilcox, NuScale Nuclear a Westinghouse –, kteří vyvíjejí nové malé modulární reaktory (SMR), se ucházejí o dotace americké vlády. Z dotací ministerstva energetiky USA by pak mohly hradit část nákladů na vývoj a výrobu funkčních vzorků a nákladů na certifikaci a licenční řízení.Americké ministerstvo energetiky […]
***tisková zpráva České nukleární společnosti

Tři výrobci – Babcock & Wilcox, NuScale Nuclear a Westinghouse –, kteří vyvíjejí nové malé modulární reaktory (SMR), se ucházejí o dotace americké vlády. Z dotací ministerstva energetiky USA by pak mohly hradit část nákladů na vývoj a výrobu funkčních vzorků a nákladů na certifikaci a licenční řízení.
Americké ministerstvo energetiky v dubnu oznámilo, že na podporu vývoje malých modulárních reaktorů vyčlení 450 mil. dolarů. Dostat je mohou dva návrhy konstrukce SMR v příštích pěti letech. Celkové náklady se spolu s podílem investic průmyslových firem odhadují na 900 mil. dolarů.
Výrobce jaderných zařízení Westinghouse v květnu ohlásil, že do své aliance na podporu SMR získal nejen firmy zabývajícími se vývojem důležitých částí zařízení jaderné energetiky, ale i velké energetické společnosti, které prodávají elektřinu mnoha domácnostem i podnikům na území USA, například Exelon, Dominion Virginia a FirstEnergy.
Oproti dnešním velkým jaderným reaktorům mají mít malé modulární reaktory řadu předností. Jejich malé rozměry a možnost přivézt je prakticky hotové z výrobního závodu je předurčují k použití i ve vzdálených oblastem, kde je velmi nákladné stavět sítě dálkového přenosu energie. Pokud by se vyráběly ve větších sériích, jejich cena by byla nízká. Očekává se, že budou mít výkon od 25 MWe od 300 MWe, což na mnoha místech světa, včetně rozvojových zemí, pro dodávku elektřiny zcela postačí.Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.