Překladač Google zvládne češtinu i v režimu fotoaparátu

Aktuality |

Tisková zpráva společnosti Google Aplikace Překladač Google umožňuje v reálném čase vizuálně přeložit tištěné texty v cizím jazyce. Společnost Google dnes představila její vylepšení – k původně překládaným sedmi jazykům přibylo dalších dvacet, včetně češtiny. Pomocí fotoaparátu aplikace zobrazí a identifikuje text, který chcete přeložit. Ten na displeji okamžitě nahradí stejným obrazem s překladem v […]
Tisková zpráva společnosti Google

Aplikace Překladač Google umožňuje v reálném čase vizuálně přeložit tištěné texty v cizím jazyce. Společnost Google dnes představila její vylepšení – k původně překládaným sedmi jazykům přibylo dalších dvacet, včetně češtiny. Pomocí fotoaparátu aplikace zobrazí a identifikuje text, který chcete přeložit. Ten na displeji okamžitě nahradí stejným obrazem s překladem v požadovaném jazyce. Vše funguje zdarma a bez připojení k internetu.

Každému se asi někdy stalo, že se v zahraničí v restauraci díval do jídelního lístku a netušil, jaké jídlo si vlastně objednává. Přesně pro takové situace je určená aplikace Překladač Google a její okamžitý vizuální překlad (známý jako Word Lens). Pokud je překládaný text v jednom z podporovaných jazyků, stačí spustit aplikaci a nastavit požadované jazyky. Poté se klikne na fotoaparát, který se namíří na překládaný text. Tím může být třeba menu v restauraci, cedule na ulici, seznam surovin, návod k použití nebo tlačítko na pračce. Přímo před očima se text na obrazovce telefonu změní v jiný jazyk.

Aplikace Překladač Google k původním sedmi jazykům nově umožňuje vizuální překlad dalších 20 řečí. Z a do angličtiny je možné překládat také slovenštinu, maďarštinu, rumunštinu a další. Vše navíc funguje bez připojení k internetu a mobilních dat, stačí si pro vybrané jazyky stáhnout malé, asi 2MB, jazykové balíčky. Proto se tato funkce může stát pomocníkem při cestování do zahraničí, ale jistě ji ocení i turisté přijíždějící do ČR. Novinka funguje na zařízeních se systémy Android a iOS a bude dostupná během několika dní.

Konverzační režim (Android a iOS)

Druhým zlepšením, které Google uvedl, je rychlejší a plynulejší konverzační režim Překladače, a to i na pomalých mobilních sítích. Ten umožňuje snadnější a přirozenější tlumočení rozhovoru mezi dvěma nebo více účastníky ve dvou různých jazycích. Frázi v jednom jazyce stačí namluvit do mikrofonu mobilního zařízení. Aplikace řeč identifikuje, automaticky ji přeloží do požadovaného jazyka a nahlas přečte. Následně druhá osoba namluví odpověď ve své mateřštině a Překladač ji opět vysloví v druhém jazyce.

Překladač Google však nabízí mnoho dalších praktických funkcí, které se hodí nejen při cestování během dovolených.

Režim fotoaparátu (Android a iOS)

Pokud není pro překládaný jazyk ještě dostupná funkce okamžitého vizuálního překladu, je možné využít druhý nejjednodušší způsob tzv. režim fotoaparátu. Ten je k dispozici pro 37 řečí a navíc je možné takto překládat mezi všemi těmito jazyky navzájem. V aplikaci pro Android i iOS stačí vyfotit slovo nebo celý text, ten zvýraznit prstem a na displeji se zobrazí jeho překlad.

Režim ručního psaní (Android and iOS)

Jazyky jako čínština a thajština používají neobvyklá písma, která často mohou působit potíže, pokud se snažíme vyslovit nebo napsat slovo, které potřebujeme přeložit. Proto existuje v Překladači režim ručního psaní. Jednoduše se prstem na display nakreslí slovo nebo písmeno a aplikace okamžitě zobrazí jeho překlad.

Cizí jazyky i bez přístupu k internetu – Offline jazyky (Android)

Majitelé telefonu nebo tabletu se systémem Android si mohou stáhnout potřebné jazykové balíčky do svého přístroje ještě před tím, než vycestují. Mohou tak potom slovník využívat i bez připojení k internetu a nemusí se děsit poplatků za datový roaming.

Komunita nadšenců

V roce 2015 spustil Google komunitu pro vícejazyčné mluvčí, kteří pomáhají korekturami zlepšit kvalitu překladů. Mohou si zobrazit frázi a přeložit ji, opravit existující nebo překlad ohodnotit. Od spuštění již bylo díky nim upraveno více než 100 milionů slov a frází ve více než 90 jazykových kombinacích. Do této komunity se může zapojit každý, kdo má zájem vylepšovat překlady jazyků, které ovládá.

Překládané jazyky (abecedně)

původně:
angličtina, francouzština, italština, němčina, portugalština, ruština, španělština

přidané:
bulharština, čeština, dánština, filipínština, finština, chorvatština, indonézština, katalánština, litevština, maďarština, nizozemština, norština, polština, rumunština, slovenština, švédština, turečtina, ukrajinština

+ z angličtiny do hindštiny a thajštiny

Statistiky

Překladač Google přeloží 100 miliard slov denně do 90 jazyků
95 % aktivit se uskuteční mimo USA
1 ze 6 lidí s přístupem na internet používá Překladač každý měsíc
Související články
Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.