Scienceworld.cz
PRO MOBIL
PRO MOBIL


KLASICKY
KLASICKY


Procházka po Marsu ve vysokém rozlišení

tisková zpráva společnosti 360 Cities

Chtěli jste se někdy projít po povrchu “rudé planety”? Nyní máte možnost zkusit to alespoň virtuálně díky panoramatické fotografii, již vám přináší 360Cities, české firma provozující největší internetovou kolekci ohromujících panoramatických fotografií s geografickou lokalizací. Panorama naleznete zde.
Dvougigapixelový snímek sestavil Andrew Bodrov, profesionální panoramatický fotograf z estonského Tallinnu, z mnoha set snímků pořízených sedmnácti kamerami vesmírné sondy Curiosity. Při přenosu na Zemi fotografie překonaly vzdálenost desítek milionů kilometrů.
„Jedná se o největší panoramatický snímek z povrchu mimozemského tělesa, jaký byl kdy pořízen – šance vidět Mars v takovém detailu a podělit se o to se světem pro nás znamená mimořádnou událost,“ uvedl zakladatel 360Cities Jeffrey Martin.
Převážná část 360° panoramatu pochází ze 100 mm objektivů (celkem 295 obrázků), které doplnily snímky pořízené 34 mm objektivy (112 obrázků). Každá fotografie se z Marsu na zemi posílala několik minut. Výsledná mozaika má rozměr 90000 x 45000 pixelů. „Fotoaparát sondy má rozlišení pouze dva megapixely, což vzhledem k dnešním možnostem není kdovíco,” vysvětluje Martin. “Jenže NASA potřebovala techniku, která přečká cestu vesmírem bez poškození, odolá radiaci a dalším extrémním podmínkám – to nejsou přístroje, které najdete v každém obchodě.“
360Cities představuje největší světovou komunitu panoramatických fotografů. V poslední době na sebe upozornila světovým rekordem Jeffreyho Martina, jehož 320-gigapixelové panorama Londýna se stalo největší fotografií světa. V druhé polovině března společnost představila aplikaci pro iPad 360Cities Panorama, která lidem umožňuje snadnou tvorbu a sdílení panoramatických fotografií; dosud ji stáhlo na čtvrt milionu uživatelů z celého světa.


Mars Gigapixel Panorama – Curiosity rover: Martian solar days 136-149 in The World

autor


 
 
Nahoru
 
Nahoru