Software dokončí větu za člověka

Aktuality |

Textový editor nám při psaní může navrhovat, jak pokračuje rozepsané slovo. Software vyvinutý v Japonsku na National Instititute of Advanced Industrial Science and Technology přímo navrhne, jaké slovo se může hodit do nedokončené mluvené věty.




Jak poznamenávají na New Scientistu, pokud vás rozčilují lidé, kteří dokončují věty za vás, máte se v budoucnu opravdu na co těšit. Primárně je ale software určen ne pro dokončování vět (i když i to by mohlo být zajímavé z výzkumného hlediska), ale pro nabízení vhodných slov tam, kde mluvčí používá zástupné výrazy typu „ehm“. Podobně jako textový editor dokončuje také slova. Příslušná databáze je zatím k dispozici pouze pro japonštinu.

Možné využití? Například pro hlasové ovládání elektroniky v autě. Když si člověk nebude moci vzpomenout třeba na celý název písničky, může říct část názvu a bude-li mít štěstí, software mu začne radit. Výraz „ehm“ budeme používat podobně jako hvězdičkovou konvenci při vyhledávání.

Samozřejmě, pokud celý systém nebude fungovat dostatečně spolehlivě, budou dialogy s ním pěkně otravné. Nicméně technologie rozpoznávání řeči za poslední desetiletí urazila pořádný kus cesty…

 

Zdroj: New Scientist

 

Poznámka: Nerozčilují nás ale nejvíce právě lidé, kteří dokončují věty stejně, jako jsme chtěli my sami?

 











Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.