Vadí lidem dotek robota?

Aktuality |

Doteky jiných lidí a vůbec vstup cizích osob do prostoru těsně kolem nás obvykle neneseme příliš dobře. Když sedíme na židli, žádný problém s fyzickým kontaktem (míněno s židlí) nemáme. Jak to dopadne, když se budeme dotýkat více či méně humanoidních robotů? A když na nás budou mluvit? Otázka není jen čistě teoretická, protože jako jednu […]
Doteky jiných lidí a vůbec vstup cizích osob do prostoru těsně kolem nás obvykle neneseme příliš dobře. Když sedíme na židli, žádný problém s fyzickým kontaktem (míněno s židlí) nemáme. Jak to dopadne, když se budeme dotýkat více či méně humanoidních robotů? A když na nás budou mluvit?

Otázka není jen čistě teoretická, protože jako jednu z alternativ dalšího demografického vývoje lze uvažovat, že až stárnutí populace zajde dostatečně daleko, začne se nedostávat lidských ošetřovatelů a zdravotních sester (eventuálně třeba takovou práci nikdo nebude ochotný dělat). Na řadu pak možná přijdou roboti. A tu, ale i v řadě jiných situací, vyvstává dilema – mají na nás působit spíše jako člověk, nebo jako zařízení? Sneseme lépe, když nám bude zuby vrtat chytrá levitující vrtačka, nebo když za ní bude stát humanoidní robot, který se k tomu bude usmívat nebo nás dokonce povzbudivě poplácá po zádech?

Podrobnosti Computerworld.cz.Komentáře

26.11.2017, 22:39 proka

není nad to

Není nad to pořídit si pořádného robotického vysvače. Ten se vás nedotkne, má čidla.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.