Vojenský robot Orpheus umí také detekovat těžké kovy

Aktuality |

Unikátní robot Orpheus, který vznikl pro potřeby armády, může nově sloužit také mírovým účelům. Díky nové technologii, vyvinuté vědci zapojenými do projektu CEITEC, umí detekovat přítomnost těžkých kovů v životním prostředí.




tisková zpráva Mendelovy univerzity Brno

Tato informace může sloužit nejen pro určení míry kontaminace zamořeného prostředí, ale i při průzkumných vrtech prováděných v rámci plánování nové těžby nerostného bohatství, případně při katastrofách.
Nové schopnosti robota oficiálně poprvé představili brněnští výzkumníci u příležitosti Světového dne životního prostředí v prostorách Mendelovy univerzity v Brně.
Brněnští vědci opět zabodovali v robotickém výzkumu. Nenápadný čtyřkolový robot Orpheus už není pouze pomocníkem armádám NATO. Díky propojení vědců z projektu CEITEC Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně a Ústavu automatizace a měřicí techniky VUT Brno vznikl pomocník pro záchranáře, vodohospodáře či meteorology. Jde tak o další úspěšný příklad propojení vědy a výzkumu s praxí.

„Nově se nám podařilo na Orphea nainstalovat senzory, které dokážou detekovat těžké kovy v ovzduší, v půdě i vodě,“ říká René Kizek, vedoucí výzkumného týmu z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně. Vědci přitom neměli snadný úkol. Museli přijít na to, jak umístit senzory tak, aby se měřicí elektroda ponořila do kontaminovaného roztoku v přesně požadované hloubce. „Pokud by se zasunula nedostatečně, nedošlo by ke správnému určení míry kontaminace. V opačném případě by mohlo dojít k zničení elektrody,“ vysvětluje René Kizek.
Navržená technologie výrazným způsobem usnadní průzkum prostředí v dosahu robota. Operátor tak bude moci z bezpečí řídicího střediska provádět průzkum kontaminace v okruhu několika stovek metrů. „Tuto robotickou platformu chceme navrhnout k zapojení do programu OSN pro životní prostředí, tzv. UNEP, především v projektu Lead and Cadmium Iniciatives,“ říká René Kizek.
Robot Orpheus byl od počátku vyvíjen pro použití v extrémních podmínkách. Vydrží v téměř čtyřiceti stupňových mrazech stejně jako při sedmdesáti stupňových vedrech. Zvládne projet i velmi náročný terén. Mezi roboty jde o světový unikát v možnostech jeho nasazení v zamořeném prostředí. „Z dostupných zdrojů nevíme o dalším podobném robotu, u kterého lze provést po návratu ze zamořeného prostředí dekontaminaci a znovu jej použít,“ vysvětluje Luděk Žalud  z VUT v Brně, který stál u zrodu i realizace celého projektu.
Orpheus může pomoci i v tuzemských podmínkách. Kromě kolové verze výzkumníci vyrábí i pásový robot vhodný pro zdolávání schodů nebo miniaturní čtyřrotorový vrtulník. Orpheus tak může pomoci jako průzkumník při hašení požáru nebo při vyhledávání lidí zavalených v sutinách.
Inovovaného robota Orphea představili vědci z Laboratoře metalomiky a nanotechnologií Mendelovy univerzity v Brně na Dnu otevřených dveří 7. června 2013, který se konal při příležitosti Světového dne životního prostředí. Tématem odborného programu byly právě ionty těžkých kovů a jejich vztah ke zdraví.
Propojení vědeckých poznatků s praxí přitom není pro brněnské výzkumníky ojedinělé. Ústav chemie a biochemie při Mendelově univerzitě v Brně dokázal aplikovat své poznatky v mnoha oborech. Zdejší experti například objevili způsob, jak dopravit toxické léky proti rakovinotvornému bujení přímo k postižené tkáni. Inspirovali se přírodní látkou zvanou apoferitin.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.