Zevní fixátory zkracují léčbu zlomených končetin

Aktuality |

tisková zpráva Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Tým vědců VŠB-TUO vyvíjí lékařské nástroje pro vnější zpevnění zlomených končetin. Takzvané zevní fixátory jsou sestaveny z nových materiálů, které likvidují či brání rozmnožování bakteriím (nižší riziko infektu), a které pacienti také lépe snášejí. Multidisciplinární vědecký tým složený z různých fakult VŠB-TUO spolupracuje pod vedením docenta […]




tisková zpráva Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava

Tým vědců VŠB-TUO vyvíjí lékařské nástroje pro vnější zpevnění zlomených končetin. Takzvané zevní fixátory jsou sestaveny z nových materiálů, které likvidují či brání rozmnožování bakteriím (nižší riziko infektu), a které pacienti také lépe snášejí. Multidisciplinární vědecký tým složený z různých fakult VŠB-TUO spolupracuje pod vedením docenta Karla Frydrýška na vývoji zevních fixátorů s Fakultní nemocnicí Ostrava a Úrazovou nemocnicí Brno a výrobcem MEDIN a.s.

„Výzkum a vývoj nových lékařských nástrojů pro oblast traumatologie a ortopedie reaguje na akutní potřebu lékařů zlepšit a zkvalitnit péči o pacienty.
K výhodám tzv. zevních fixátorů patří především méně bolesti, menší zátěž pro organismus, kratší doba léčení, kratší operační časy, možnost časné rehabilitace a lepší kosmetický výsledek,“ popisuje výhody zevních fixátorů Karel Frydrýšek.

Zevní fixátory jsou vyvíjeny z nových materiálů, které likvidují nebo brání rozmnožování baktérií, a které pacienti lépe snášejí. Cílem je design, pevnostní analýza a experimentální řešení návrhů různých typů zevních fixátorů. Určeny jsou pro pacienty s komplikovanými zlomeninami často v nebezpečí života. „Využití našich zevních fixátorů při léčbě zlomenin snižuje potenciální možnosti infekcí a výskyt možných komplikací,“ doplňuje Karel Frydrýšek.

Mimo léčbu zlomenin horních a dolních končetin se tým z Fakulty strojní VŠB-TUO zabývá také oblastí korekční osteotomie či vnitřní fixace (dlahy, hřeby, šrouby), která řeší vrozené a poúrazové zdeformování kostí. „Zaměřujeme se na aplikovaný výzkum a vývoj zcela nových implantátů a operačních technik, které řeší zlomeniny operační miniinvazivní technikou ve spojení se specifickým implantátem,“ vysvětluje Karel Frydrýšek.

Nové lékařské nástroje vznikají v rámci multioborové spolupráce mezi VŠB-TUO (Fakulta strojní, Fakulta elektrotechniky a informatiky, Centrum nanotechnologiía Fakulta metalurgie a materiálového inženýrství), Fakultní nemocnicí Ostrava, společností MEDIN, a.s., a Úrazovou nemocnicí Brno.

fixátor - zdroj: VŠB-TUO








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.