Anketa: Jak vznikly mnohobuněčné organismy?

Biologie |

Poněkud překvapivou odpovědí je, že pravdu do jisté míry měli zřejmě všichni... ...




Poněkud překvapivou odpovědí je, že pravdu do jisté míry měli zřejmě všichni…

Podívejme se nejprve na výsledky ankety:

Jak podle vás vznikly mnohobuněčné organismy?

Chybou při dělení buňky – 9 (30%)
Spojením více buněk – 9 (30%)
Přepažením mateřské buňky – 6 (20%)
Různé mnohobuněčné kmeny různě – 5 (17%)
Ještě nějak jinak – 1 (3%)

Americký evoluční biolog Stephen Jay Gould ve své knize Pandin palec uvádí, že mohlo dojít ke všem uváděným možnostem. Navíc není jisté ani to, zda mnohobuněčnost vznikla u různých živočišných kmenů různě. Existuje teorie, že mnohobuněčnost se u živočichů objevila pouze jednou. Jiná koncepce praví, že dvakrát (mořské živočišné houby a ostatní živočichové), další počítá s číslem tři (mořské houby, láčkovci a všichni ostatní živočichové).
Co se týče rostlin a hub, tyto větve se od živočichů oddělily ještě před vznikem mnohobuněčnosti. Zde tedy není o nezávislém původu vcelku pochyb.
Mimochodem, Gould se domnívá, že vznik života byl za podmínek, které panovaly v pravěkých oceánech, zřejmě jevem zákonitým. Naproti tomu ke vzniku mnohobuněčných organismů a obrovské diferenciaci biosféry v rámci kambrické exploze dojít vůbec nemuselo. Toto rozrůznění má dle Goulda mnohem větší stopy "zázračnosti" a "nepravděpodobnosti" než samotný vznik života.
Pro posouzení Gouldovy hypotézy bychom však samozřejmě museli objevit další planety podobné Zemi a zkoumat, jak to vypadá s biosférou v analogických podmínkách.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.