Brom je dalším prvkem nezbytným pro život

Biologie |

Pro člověka se prý aktuálně pokládalo za nezbytných 27 prvků. Nyní jako v pořadí 28. přibyl bróm. A to zcela nezbytný, nikoliv jen jako ochrana před všemožnými pošetilostmi, jak bróm znají všichni čtenáři Švejka.

Brom je dalším prvkem nezbytným pro životVýsledek o nepostradatelnosti brómu byl přesněji řečeno získán u mušek octomilek, nejspíš ale totéž bude platit i pro živočichy jako celek. Verdikt se zdá být dost jednoznačný – octomilky, jimž byl bróm z potravy odstraněn, chřadly a umíraly. Mušky, které se zvládly udržet naživu, se po obnoveném přísunu bromu zase vzpamatovaly.

Celý objev má poměrně dlouhou historii. Nejprve byly identifikovány proteiny nezbytné pro správnou práci kolagenu. V těchto proteinech byly posléze identifikovány sulfiminové vazby, tj. vazby mezi sírou a dusíkem. Ke vzniku této vazby je zase potřeba enzym peroxidasin. Aktuální zjištění praví: Aby enzym fungoval správně a vytvořil vazbu mezi sírou a dusíkem, potřebuje jako kofaktor brom, respektive bromidové anionty.

Výsledky pocházejí z Vanderbilt University, publikovány byly v časopisu Cell. Uplatní se zřejmě i při léčbě, protože některé skupiny lidí jsou nedostatkem brómu přímo ohroženy – uvádějí se např. pacienti podstupující dialýzu.

Zdroj: MedicaleXpress.com

Poznámka: Ad Švejk apod.: Opravdu se bróm takto ve větší míře používal? Jinde se lze zase dočíst, že čaj s bromem na komunistické vojně je jen městská legenda.Úvodní foto: User:Cepheus, Wikipedia, licence public domain
Související články
Komentáře

03.02.2015, 18:21

.... thank you!...

01.01.2015, 06:00

[...] objev má dlouhou a zajímavou historii. Nejprve byly identifikovány proteiny nezbytné pro správnou práci kolagenu. V těchto proteinech byly posléze identifikovány [...]

05.08.2014, 08:11 stanislav-florian

chloramin

Jedna z verzí, kterou jsem zažil. Na vojenské cvičení se vytáhly ze skladu nepoužívané várnice a podle příkazu se silně desinfikovaly chloraminem, narychlo vypláchly vodou a pak se do toho nalil čaj, který byl nechutně cítit údajným bromem.

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.