Co je to kryptozoologie?

Biologie |

Kryptozoologie je zjednodušeně řečeno pátráním po neexistujících, zatím neobjevených či různě fantastických zvířatech. Může nabývat řady podob, od značně fantastických po zcela seriózní. ...




Kryptozoologie je zjednodušeně řečeno pátráním po neexistujících, zatím neobjevených či různě fantastických zvířatech. Může nabývat řady podob, od značně fantastických po zcela seriózní.
Do první skupiny patří třeba hledání populární Lochnesky a zřejmě i pátrání po údajně přežívajících dinosaurech. Téměř vždy převažují důvody pro skepsi, je ovšem těžké vynášet nějaké definitivní soudy: Za fantastického tvora, který nemůže existovat, byl svého času pokládán třeba také ptakopysk (savec, který se ovšem líhne z vajec). Za přehnané byly dlouho považovány zprávy o obrovských hlavonožcích. Ještě v minulém století byl objeven například živočich, který měl vyhynout již před stovkami milionů let – latimérie podivná, lalokoploutvá ryba, která možná patřila k předkům prvních prvohorních obojživelníků (krytolebců).
Karl P. N. Shuker ve své knize Od létajících žab po okřídlené hady (Volvox Globator, Praha, 1999) uvádí poměrně pestrou paletu zvířat, na jejichž existenci jsme přišli teprve nedávno. Konkrétně se má jednat např. o krátkokrkou žirafu okapi, horskou gorilu či komodského varana.
Do kryptozoologie můžeme zařadit i pokusy pracně rekonstruovat zvířata očividně mytická, která vykazujíc nadpřirozené prvky. Tak se třeba dospěje k závěru, že prvotním vzorem pro ptáka Fénixe byla zřejmě volavka a původ celého souboru těchto představ je nejspíš třeba hledat ve starověkém Egyptě.
Existuje také snaha nějak zoologicky vysvětlit původ představ o polozvířatech-pololidech (Mínotarus či kentauři v řecké mytologie, ale třeba také populární mořské panny) či různých nočních běsech. V takových případech je výsledek samozřejmě značně diskutabilní a celý proces vyžaduje spolupráci mezi folkloristy/historiky a biology. Mnohdy se náznaky jakýchsi souvislostí nacházejí přímo v pojmenováních ("noční můra" apod.).








Související články




Komentáře

27.07.2014, 15:45

.... ñïñ çà èíôó....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.