Další záplava linků: Klonování – AIDS – Genom a choroby

Biologie |

Proč je důležité znát svůj vlastní genom. Genetika není jenom klonování. Rozhovor s vědcem, který vyvíjí lék proti chorobě AIDS. Naše pravidelná porce odkazů a komentářů... ...




Proč je důležité znát svůj vlastní genom. Genetika není jenom klonování. Rozhovor s vědcem, který vyvíjí lék proti chorobě AIDS. Naše pravidelná porce odkazů a komentářů…

Rozhovor s českým chemikem Antonínem Holým, který se podílí na vývoji léků pozastavujících AIDS, přináší server iDnes
Klonování, které přináší zisk kmenových buněk pro lékařské účely je sice v USA zakázáno vládním institucím, respektive nesmí být financováno z peněz daňových poplatníků, to však nikterak neznamená, že by se zde nic nedělo. Příslušný experiment nyní uskutečnila soukromá firma. Píše o tom např. server iDnes.
O objevu informuje rovněž Ihned.
Jak je však zvykem, ve chvíle, kdy se píše o technologiích a padne magické slovo klonování, hledají se za každou cenu důvody, proč je to špatné (v tomto smyslu nezklamali američtí politici). Podle vyjádření tuzemských odborníků umožňuje česká legislativa popsaný druh experimentů.
Jiná věc jsou však technické otázky o tom, zda se popsanou metodou opravdu podaří dospět k avizovaným účinným lékům. O tomto problému píše např. New Scientist

Mimochodem, klonování se často dává do souvislosti s genetikou jako takovou. Ona ovšem znalost genetické informace není zdaleka potřebná jen pro klonování. Znát vlastní genom je extrémně důležité pro všechny z nás. I kdyby jedinou akceptovatelnou léčbou byla ta klasická, stále zde zůstává fakt, že genetické dispozice stojí za celou řadou chorob. Jedná se však spíše o dispozice než o nějakou nutnost onemocnění.
Z tohoto důvodu mají ovšem výroky "kouření škodí zdraví" vlastnost pouze statistickou. Řada lidí může díky genetickým dispozicím kouřit téměř bez obav, zato je jim nebezpečný cholesterol nebo třeba slunce. Mnohým lidem by zachránila život dieta bohatá na banány, acylpyrin či vitamín C, ovšem plošně ji samozřejmě nasazovat nemá smysl. Řadu dalších případů tohoto druhu uvádí kniha Matta Ridleyho "Genom".








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.