DNA paleolitických psů z Altaje připomíná sibiřské husky

Biologie |

O tom, že paleolitičtí vlci z Belgie, Moravy či Sibiře, byli spíše psy, se zde psalo již opakovaně. Teď je to potvrzené konečně i geneticky.

DNA paleolitických psů z Altaje připomíná sibiřské huskyDosavadní podpora pro toto tvrzení byla totiž převážně anatomická („gracilnější“ stavba apod.) a kulturní (zvíře pohřbené s mamutí kostí bylo asi spíš domácím mazlíčkem než kořistí); přece jen šlo stále o věc interpretace, žádná tvrdá data.

Nyní vědci z nálezů na Altaji starých asi 33 000 let získali DNA. Tým pod vedením Anny Družkové z Ruské akademie věd publikoval v PLoS One výsledky osekvenování mitochondriální DNA. Pak už zbývalo jen výsledek porovnat – konkrétně se vzorky mitochondriální DNA 30 vlků, 4 kojotů a 70 současných psích plemen. Dávní altajští hafani měli nejblíže k těmto třem současným plemenům: sibiřský (!) husky, tibetský mastif (to asi v češtině odpovídá tibetské doze) a novofundlanďanům.

Zdroj: Richard Dawkins Foundation for Reason and Science

Poznámky: Tím nám ovšem vzniká jiný problém. Zřejmě před těmi cca 30 000 lety šlo o přímo předky dnešních domácích psů; přitom se předpokládalo, že domestikace musela být uskutečněna znova (Viz článek První ochočení vlci asi nepřežili glaciál).

Ještě je tu teoretická možnost, že „čistě ženská linie“ mitochondriální DNA by byla nějak odlišná od zbytku genetické informace, ale asi k tomu není důvod a příslušné scénáře působí hodně násilně.

 Úvodní foto: brian0918, wikipedia, licence obrázku public domain
Související články
Komentáře

27.07.2014, 10:08

.... good info!...

23.04.2013, 15:09 admin

etologie

Mel jsem na mysli spis etologicke nez striktne geneticke vyklady (typu: nechava se harajici fena nekde privazana by ji oplodnil vlk, coz pry delali eskymaci/indiani, ale dnes se to poklada za mestskou legendu/vymysl. nicmene pak byste meli wolfdogy se psi mtdna; nebo neco v tomto smyslu - ale podobne scenare mi prijdou pochybne)

23.04.2013, 12:25 cc

no...

mtDNA opravdu může být konzervativnější

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.