Evoluce na ostrovech: další „obecné pravidlo“ padlo

Biologie |

Rozšířené je přesvědčení, že na ostrovech dochází evolucí k jakémusi zprůměrování velikosti. Malé formy zde narůstají gigantických rozměrů, velké se naopak stávají relativními trpaslíky. Opravdu známe miniaturní ostrovní slony, mamuty a dokonce i lidi-hobity stejně jako obří hlodavce. Jenže...




Ve starších učebnicích jsme se setkávali s řadou obecných pravidel, jimiž se měla evoluce řídit. Zmínit lze třeba různé postuláty o „směřování k dokonalosti“, přesvědčení, že ontogeneze kopíruje fylogenezi (jakoby savčí zárodek měl být po nějaký čas prvokem, pak bezobratlým, pak rybou…). K jedněm z takovýhle obecných tvrzení, i když ne tak plošného dosahu, patřilo i přesvědčení, že na ostrovech dochází k jakémusi zprůměrování velikosti. Malé formy zde narůstají gigantických rozměrů, velké se naopak stávají relativními trpaslíky. Alespoň co se týče savců.

Což o to, ne že by pro tuto tezi nebyly žádné podklady (jinak by taková teorie ostatně ani nevznikla). Známe miniaturní ostrovní slony, mamuty a dokonce i lidi-hobity stejně jako obří hlodavce. Nicméně – je tu nějaký obecný zákon?

Shai Meiri, vedoucí týmu z Imperial College London, tvrdí opak. Vědci zveřejnili studii, podle které se velikost druhů v průběhu evoluce na ostrovech samozřejmě mění (a to snad i viditelněji, protože na izolovaných místech mohou změny probíhat rychleji), ovšem bez zřetele k původní velikosti. Malí se klidně mohou stávat ještě menšími a velcí ještě vyrostou. (poznámka: i na příklad opaku si lze snadno vzpomenout, viz třeba obří medvěd kodiak, byť to ještě není samostatný druh). K závěru se došlo prostou statistikou, která se pokusila zahrnout co nejvíc savčích druhů. Ukázala se pouze slabá tendence, podle které mají některé skupiny (čeledi apod.) spíše tendenci se v průběhu evoluce zvětšovat a jiné naopak, nezáleží však na jejich původní velikosti. Na ostrovech může být tento proces leda rychlejší/lépe patrný.

Zdroj: ScienceDaily

Poznámka:
– Výzkum hraje do noty přesvědčení, podle kterého je evoluční proces historickou událostí, jako takový je v principu nepředpověditelný a s nějakými obecnými zákonitostmi je to hodně vachrlaté.
– Samozřejmě, že původní obecné přesvědčení šlo rozumně zdůvodnit. Třeba velcí predátoři nebudou mít na ostrově dostatek potravy, takže selekce bude upřednostňovat menší formy atd. Nicméně rozumnost výkladu ještě neznamená, že to tak skutečně je.
– Z jiného úhlu ohledu; pokud je pro ostrovy typická spíše rychlost evolučních změn a nic jiného, pak je naopak můžeme používat coby laboratoře a získané údaje pokládat za nějak „platné“ i pro evoluční změny na velkých plochách.








Související články




Komentáře

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.