Genom mořských hub a počátky rakoviny

Biologie |

I když převládající pohled se stále lehce mění, vcelku není sporu, že mořské houby (houbovci) coby na pohled nejjednodušší mnohobuněční živočichové mají nějaký vztah k samotnému počátku mnohobunečnosti živočichů. Ale nejen to.




Daniel Rokhsar z University of California, Berkeley nyní publikoval v Nature hrubý náčrt genomu mořské houby Amphimedon queenslandica. Soudí, že geny, které jsou odpovědné za mechanismus dělení buněk v mnohobuněčném organismu, jsou tytéž, které brání rakovinnému bujení – tedy tomu, aby se buňka chovala sobecky a dělila se „jak chce“. A následkem jejich narušení je pak rakovina.

Vědci analyzovali asi 100 genů, jejichž mutace hrály nějakou roli v lidských nádorech, a u mořských hub našli 90 z nich. U hub byly taktéž nalezeny geny odpovědné za buněčnou sebevraždu (Jak vzniká rakovina).

 

Zdroj: ScienceDaily

 

Viz také: Trocha zoologické posedlosti a vznik mnohobuněčných živočichů

 

Poznámky:

– O „rakovině“ či „nádorech“ hovoříme i u rostlin. Je to něco principiálně jiného? Nebo je zde stále vazba s mnohobuněčností?

– Za ochranu proti rakovině se někdy pokládá sexuální rozmnožování (Sex jako obrana proti rakovině?). Objevilo/změnilo se právě u mořských hub? A jak je to s dalšími nezávisle vzniklými formami mnohobuněčných, jejich rozmnožováním a rakovinou?

– Chápeme-li rakovinu jako zvrhlou buňku v mnohobuněčném organismu, pak je ovšem jasné, že se těžko mohla objevit u jednodušších organismů, než jsou mořské houby. Není to tedy celé prostě tautologie?

– A jak je to u organismů, které se opět vrátily k jednobuněčnosti? (Např., pokud to tedy stále platí, kvasinky se pokládají za druhotně zjednodušené mnohobuněčné houby – (klasické houby, ne houbovce)).

– Jak je to s příslušnými geny u organismů, o nichž se, ať už právěm či neprávem, traduje, že rakovinou netrpí (žraloci)?











Komentáře

09.08.2010, 10:41 a-c-dupin

Nejjednodušší živočichové?

Vločkovci (Placozoa) mají tělesnou stavbu podstatně jednodušší než houby (Porifera). A nějak jsem přehlédl, že by byli vločkovci "odživočišněni"....

Napsat vlastní komentář

Pro přidání příspěvku do diskuze se prosím přihlašte v pravém horním rohu, nebo se prosím nejprve registrujte.